Boží muka v Hustopečích, bývalá fara v Klentnici, kostel svatého Bartoloměje v Křepicích, kaple svatého Michala v Ladné, měšťanský dům v Mikulově, židovská obřadní síň v Podivíně i kostel svaté Rosálie a socha svatého Floriána v Horních Věstonicích. Právě tyto památky z Břeclavska mají možnost získat štědré dotace v soutěži vyhlášené Jihomoravským krajem. Začíná právě dnes a potrvá do konce února.

„Určitě je dobře, že kraj podporuje snahu opravit památky. A je jedno, kdo je jejich vlastníkem. Podle mého je podstatné, že se vůbec poukazuje na jejich význam,“ je přesvědčená historička Alena Káňová s tím, že majitelé opravených památek lidem připomínají, že je důležité vážit si odkazu našich předků.

O výhercích budou rozhodovat lidé pomocí esemesek. Ve hře jsou v jednotlivých kategoriích bonusy ve výši padesát až sto padesát tisíc korun. Podle Káňové je jakákoliv vyhraná částka pro památky určitě přínosem.

Hned dvě soutěžní nominace patří Horním Věstonicím. „Pokud bychom získali v soutěži peníze, byl bych rád, protože je pořád potřebujeme. O opravě obou nominovaných památek se v obci mluvilo už dlouho. Když jsem nastoupil na radnici, tak jsem si to dal jako patriot a rodák z Horních Věstonic za cíl,“ má starosta Vladislav Moravčík radost z dvojnásobného zastoupení.

Infografika

Přestože kostel svaté Rosálie patří do majetku církve, více než sto tisíc korun věnovali na jeho opravu za čtyři a půl milionu korun sami obyvatelé Horních Věstonic. Do sochy svatého Floriána pak obec vložila ze svého šedesát tisíc korun. Další potřebné peníze získala z dotace.

„Turistika nám za poslední roky i díky opraveným památkám vzkvétá. Určitě proto vyzvu obyvatele naší obce, aby v soutěži hlasovali. I oni totiž do památek dali své peníze,“ připomněl Moravčík.

Více než čtyři miliony korun už vložili do oprav z vlastních zdrojů i vlastníci bývalé klentnické fary. „Jestli máme šanci uspět, to netuším. Přiznám se, že jsem o soutěži ani nevěděl. Pro obec i okolí byla oprava fary určitě dobrý počin. Chceme v ní navíc dále pokračovat. Případný úspěch v soutěži může prospět i Klentnici a okolí,“ domnívá se majitel Radek Džiuban.

O hlasy se bude ucházet také židovská obřadní síň v Podivíně. A to přesto, že vnitřní část chce Federace židovských obcí v České republice opravit až v letošním roce.

„Obřadní síň prošla rekonstrukcí už v roce 1992, ale za patnáct let především kvůli vlhkosti dost zkusila. Proto jsme museli začít znovu. Vloni jsme za naše peníze a také z dotace ministerstva kultury opravili venkovní část,“ řekl Jaroslav Klenovský z federace židovských obcí. Jak prozradil, na vnitřní opravy získali peníze i od města Podivína.

Klenovský se zamyslel také nad objektivitou celé soutěže. „Zúčastnil jsem se jí už v loňském roce. V některých obcích ovlivnil starosta své občany tak, že i v malých dědinkách lidé poslali každý několik zpráv. A jejich památky tak nakonec zvítězily,“ nedělá si příliš velké iluze.

Výběr dvanácti nominovaných památek z jižní Moravy

Těžební věž,
Zbýšov

Těžební věž nad bývalým uhelným dolem ve Zbýšově na Brněnsku je unikátní technická památka, kterou místní opravují již pět let. Zbývá dokončit opravu severní strany věže a zachránit ocelovou konstrukci, která je silně poškozená korozí. V památce má vzniknout muzeum.

Vila v Riegrově ulici,
Tišnov

Dům postavený v letech 1916–1919 je součástí vilové zástavby v Riegrově ulici v Tišnově na Brněnsku z přelomu 19. a 20. století. Poslední čtyři roky ji majitel opravuje a přiznává, že mít obyčejný dům by bylo jednodušší. „Chtěl jsem jí však vrátit původní podobu,“ říká.

Fara kláštera benediktinů,
Rajhrad

V benediktinském klášteře v Rajhradě na Brněnsku se loni podařilo opravit zadní část fary, kterou dříve hyzdila nepůvodní skleněná přístavba. „Rádi bychom, aby lidé viděli, že se nám klášter daří postupně opravovat,“ slibuje si od účasti v soutěži správkyně opatství Jitka Frišová.
Činžovní dům v ulici Veveří,
Brno

Secesní dům v brněnské ulici Veveří z roku 1904 má od podzimu novou fasádu, jejíž výrazné barevné kombinace vyvolávají u kolemjdoucích často údiv. Na začátku minulého století dům postavil František Pawlů, který je autorem také nedalekého komplexu zvaného Tivoli.
Löw-Beerova vila,
Svitávka

Malá Löw-Beerova vila stojí ve Svitávce na Blanensku od roku 1903. Navrhl ji brněnský architekt a městský stavitel Josef Nebehosteny, který proslul zejména projektem přestavby hlavního brněnského nádraží. V opravované vile jsou v současné době byty a zubní ordinace.

Švýcárna,
Adamov

Chata postavená v polovině devatenáctého století ve švýcarském stylu je součástí areálu se starými hutěmi v Josefovském údolí u Adamova na Blanensku. Původně sloužila jako železité lázně. Švýcárnu, která byla ještě loni v havarijním stavu, opravuje Hnutí Brontosaurus.

Měšťanský dům,
Mikulov

Měšťanský dům ze sedmnáctého století v Mikulově na Břeclavsku opravila restaurátorka Jitka Plesz. Stálo ji to čtyři a půl milionu korun a dva roky práce. „Byla to zbořenina, kterou deset let nikdo neobýval,“ uvedla Plesz, která v domě otevřela galerii.

Bývalá fara,
Klentnice

Vedle kostela v Klentnicích na Břeclavsku stojí bývalá fara, ve které je v současné době kavárna. Oprava památky trvala přes rok a majitelé do ní vložili přes čtyři miliony korun. „Některé opravy byly určitě náročné,“ podotkl majitel Radek Džiuban.


Židovská obřadní síň,
Podivín

Židovská obřadní síň v Podivíně na Břeclavsku je součást židovského hřbitova za tamním Besedním domem. V loňském roce prošla opravou její venkovní část. Na tu vnitřní se dostane letos. Po opravě v ní opět bude malá muzejní výstava s osmi panely.

Evangelický kostel,
Javorník

Farníci v Javorníku na Hodonínsku opravili štít místního evangelického kostela. O nejlépe opravenou památku soutěží už podruhé, vloni skončili desátí se zvonicí. „S kostelem bychom se rádi dostali ještě výš,“ řekl javornický starosta Jan Hozák.


Křížová cesta,
Bohutice

Druhé patro zámku v Bohuticích na Znojemsku už zdobí třiatřicet zrestaurovaných cedrových soch, které znázorňují křížovou cestu. Některé z unikátů byly téměř před rozsypáním a spousta z nich byla rozklížená. Zbývá oprava patnácti soch.

Hřbitovní kaple,
Hrušovany nad Jevišovkou

V závěru loňského roku dokončili řemeslníci rekonstrukci střechy hřbitovní kaple v Hrušovanech nad Jevišovkou na Znojemsku. „Pokud v soutěži uspějeme, použijeme peníze na další opravy,“ uvedla starostka Hrušovan Alena Loukotová.