„Zatím na radnici nikdo nepřišel, ale očekáváme, že reakce budou rozporuplné. Je to dílo velmi moderní, které vzbudí diskuzi a vášně. Větší roli hraje myšlenka autora a to, co chtěl vyjádřit, než samotná estetika. Na druhou stranu já osobně mám rád, když dílo vzbudí emoce. Nejhorší podle mě je, když si ho nikdo nevšímá,“ vyjádřil svůj názor tajemník břeclavské radnice Dalibor Neděla.

Autorem památníku, který vznikl za evropské peníze, je rodák z Zwentendorfu Alfred Stohl. „Při odhalování díla sám autor hovořil o nutnosti dílo obhájit. Asi tušil, že udělal něco kontroverzního. Dnešní doba je ale taková, že o kom se nemluví, jako by neexistoval. Lidé se snad alespoň zamyslí nad textem a zjistí, že obě města mají možná až nečekaně mnoho společného,“ doufá Neděla, který tuší, že se objeví i extrémní názory.

Památník, který je napájený solární energií, podle autora symbolizuje barvy života, sílu a stálost. Tvarem připomíná cihlu – jako symbol výstavby, stvoření něčeho nového. Také jeho barvy se shodují s barvou cihlových staveb, takže by měl harmonicky zapadnout do obrazu historického náměstíčka v Poštorné. Uprostřed památníku se nachází malý výstavní prostor, ve kterém budou umístěny předměty symbolizující partnerství mezi Břeclaví a Zwentendorfem.