„Úmyslně jsem ji nechal v černobílém provedení, jde přece jen o tragédii. Jak dlouho jsem na ni pracoval, nedokážu přesně určit. Momentálně pracuji na více knihách týkajících se Rakvic a věnuji se jim střídavě. Určitě jsem na tom ale dělal několik měsíců," říká muž.

Informace čerpal mimo jiné ze zápisů, které pořídil jeho otec. Ten byl šestadvacet let rakvickým kronikářem. Když zemřel, zanechal za sebou velké množství dobových zpráv. Vajbarovi pomohly také vzpomínky pamětníků. Často emotivní. O to však cennější.

„Nechci říct, že to bylo nebezpečné… Přesto je třeba si uvědomit, že jde o devadesátileté lidi. Jakmile je přivedete do citově vyhroceného stavu, není to ideální. V Rakvicích žijí dva a oba mi velmi pomohli. Mluvili i o detailech, na které jinde nenarazíte," vypráví Vajbar.

Kniha má 160 stran a vyšla v nákladu 1200 kusů. K dostání je na obecním úřadě v Rakvicích. „Je zajímavá mimo jiné tím, že obsahuje dosud nezveřejněné informace. Pro mě osobně nebylo zase tak těžké o tom psát, protože jsem to nezažil. Je ale pravda, že i tak to na člověka působí zvláštním dojmem. Zvláště, když před ním pláče devadesátiletý pamětník, který byl tehdy jedenáctiletým dítětem," líčí autor.

Událost starou téměř osmdesát let připomíná pomník, který u Nových Mlýnů nechal zbudovat československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Podle Vajbara jde o jednu z posledních věcí, kterou Břeclavsku a vůbec jižní Moravě věnoval. Pomník vznikl v roce 1937.

„Hroby zesnulých dětí na rakvickém hřbitově byly roztroušené na různých místech. Kolem roku dva tisíce obecní zastupitelstvo rozhodlo o vzniku pietního místa. Každý, kdo hřbitov navštíví, ho najde za hlavním vchodem po pravé straně. Je tam také mohyla od sochaře, jenž dělal i pomník přímo na místě tragédie," tvrdí muž.

Pyšnit se již může knihou, kterou dal dohromady v loňském roce. Lidé si díky ní mohou prohlédnout fotografická srovnání rakvických domů. Ty před čtyřiceti lety nafotil Vajbarův otec a současný autor ho napodobil.

Co chystá dále? „Letos má rakvický sokol sto let od založení. Sokoli u nás dále fungují, i když je počet členů nižší. Pojal jsem tu knihu trochu obšírněji se zaměřením na sport v obci. Má za sebou totiž řadu úspěchů," uzavírá Vajbar. (liv)