„Částečně se vracíme ke kořenům festivalu, především v jeho myšlence přinést do regionu méně tradiční zajímavou a pestrou akci, která však nebude jen o zábavě. Téma jsme si zvolili i jako symbol pro hledání našich kořenů a vztahu k místu, kde žijeme, k historii i přírodě našeho kraje. A vracíme se i ke kořenům v umění se společně setkávat, aktivně tvořit a vnímat život kolem nás," přiblížil jeden ze zakladatelů a organizátor festivalu Dalimil Toman. Kromě „domácích" umělců se představí také loňský objev, kterým se stala kontroverzní písničkářka Nikola Mucha či brněnská kapela Poletíme? Chybět by neměl například ani břeclavský fotograf Vlastimil Vojáček.

Vzpomenou Huvara

Krásy lužních lesů i Podluží ukáží výstavy a soubor krátkých filmů. „Připravíme i ekostan s ekoporadnou Hnutí Brontosaurus, ve které zájemcům poskytneme informace z oblasti domácí ekologie, ochrany přírody či dobrovolnictví," sdělil Toman.

V minulosti měli návštěvníci možnost diskutovat například o tématech jako jsou občanský aktivismus, uprchlíci, sociální vyloučení nebo spravedlivý obchod Fair trade. Po loňském představení Havel píše Husákovi v režii brněnského divadla Feste si tentokrát dramaturgové připravili divadelní představení Antonín Huvar. „Jde o autorskou inscenaci brněnského Buranteatru, která zachycuje osud katolického kněze a politického vězně padesátých let. Prošel třinácti kriminály a převýchovnými tábory," uvedla divadelní dramaturgyně Barbora Nesvadbová.

Festival je benefiční akcí, jejíž výtěžek putuje každý rok na dobročinnost. „Mimo jiné jsme přispěli na akce pro děti, záchranu bělokarpatských pralesů. Návštěvníci ale přispěli i na studium dívce v Indii, kterou jsme podpořili přes projekt Adopcí na dálku nebo vytvoření včelařského arboreta v Lužicích," uzavřel Toman.