Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po starých skladbách pátral Partyka i ve vídeňském archivu

Břeclavsko /ROZHOVOR/ – Kompletní program již má Lednicko/Valtický hudební festival, jehož druhý ročník se uskuteční letos v termínu od 30. září do 14. října. „Klasická hudba oživí na podzim historické skvosty jižní Moravy," říká k chystanému festivalu jeho zakladatel a ředitel, houslista původem z Břeclavi Jiří Partyka.

16.6.2017
SDÍLEJ:

Jiří Partyka již vyhlíží druhý ročník Lednicko/Valtického hudebního festivalu.Foto: Martin Tiso

Co jste dělal předtím, než jste se stal ředitelem zmiňovaného festivalu?
Po studiích na AMU v Praze jsem působil v Talichově komorním orchestru a poté jsme nastoupil do Symfonického orchestru Českého rozhlasu jako první zástupce koncertního mistra. Také jsem externě spolupracoval s kamarádovou firmou v oblasti kulturních událostí.

Jak jste přišel na nápad založit hudební festival? Kupříkladu v září před vámi zahájí Dvořákova Praha a další festivaly následují, není jich přespříliš?
Tyto velmi kvalitně obsazené festivaly probíhají v Praze. Na jižní Moravě, konkrétně v místech, která měl po mnoho staletí ve správě rod Lichtenštejnů, bude festival každoročně v říjnu. Což není náhodná volba. Nejen že je to příjemné období, ale zmiňovaný šlechtický rod v tomto čase pořádal tradiční hony a slavnosti, při kterých si na svá panství zval hudební soubory z Vídně a Brna. Do nádherných staveb lednicko-valtického areálu bude vdechnut život a jiný rozměr. Zazní i skladby, které se tam kdysi hrály.

Kde jste pátral po těch dobových skladbách?
Byl jsem i v archivu ve Vídni, kde jsem našel faktury za hudební produkce, které každoročně kompletně vystavil kapelník Lichtenštejnů Triebensee svým pánům. Tento skvělý hudebník, který premiéroval na druhý hoboj Mozartovu operu Kouzelná flétna, byl kapelníkem u knížete Aloise I. Po rozpuštění kapely v době napoleonských válek se stal od roku 1816 na třicet let ředitelem Stavovského divadla v Praze. Pokud budou dostatečné prostředky, rád bych uvedl operu, která se hrála ve Valticích v roce 1801. Bylo to ve své době opravdové kulturní centrum, což není až tak moc známo.

Pro koho je váš festival určený? Koho chcete přilákat?
Festival je pro lidi, kteří chtějí poznat klasickou hudbu ve špičkovém podání. Doufám, že časem vtáhne ve větší míře i místní obyvatele, kteří hudbu jako takovou vnímají skvěle. Bohužel se k nim nedostávala v takové míře, jako tomu bylo a je ve větších městech.

Už máte za sebou první ročník. Jak jej lidé přijali?
Festival v prvním roce navštívilo během dvou koncertů v Lednici a ve Valticích téměř tisíc lidí. Jsem moc rád, že nám po skončení přišlo mnoho pochvalných zpráv. Náš spolek, který celou akci organizuje, to povzbudilo do další práce na festivalu.

Na vašich webových stránkách píšete, že druhý ročník se bude věnovat zejména hudbě Wolfganga Amadea Mozarta a Franze Schuberta. V této souvislosti zmiňujete architekta Lichtenštejnů Josefa Hardtmutha. Jak se to na koncertech projeví?
Josef Hardtmuth byl velkým obdivovatelem klasické hudby. Měl podle historických pramenů velký temperament a penězi podporoval „domácí“ vídeňské koncerty pořádané v sídlech šlechticů a mecenášů, stejně jako zmiňované skladatele.

Máte webové stránky ve třech jazycích. Má mít festival mezinárodní charakter?
Byl bych moc rád, kdyby si festival našel posluchače nejen z jižní Moravy, ale také z Rakouska a Slovenska a možná i z Budapešti. Festival se může stát skutečně mezinárodním nejen díky jednotlivým sólistům i složením souborů na pódiu, ale i obsazením publika.

Plánujete už i další ročníky?
Ano. Třetí ročník se bude věnovat převážně skladbám vídeňského klasicismu, které zněly ve Valticích či Lednici na začátku osmnáctého století. Z tohoto období také zazní skladba Johannese Matthiase Spergera, slavného kontrabasisty a hudebního skladatele, jenž se narodil ve Valticích-Feldbergu.

Autor: Aneta Beránková

16.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Venuše z Pavlova.

V Archeoparku Pavlov vystaví originální venuši. Sošku starou téměř 30 tisíc let

Lídryně Starostů a nezávislých Jana Krutáková.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídryně Starostů a nezávislých Jany Krutákové

Turisty přiláká na Znojemsko nová společnost. Nyní čeká na krajský certifikát

Jižní Morava – Lákat turisty na Znojemsko, aby v kraji mezi vranovským zámkem, Národním parkem Podyjí a šatovskými sklípky strávili třeba týden. To je úkol nové destinační společnosti. První nedávno získala krajskou certifikaci na Hodonínsku. Na Břeclavsku trvá pat mezi Lednicí a Mikulovem.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra Strany zelených Michala Berga

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Michal Berg je lídrem jihomoravské kandidátky Strany zelených pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 10 do 11 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

Střelci samotáři přitahují osobní obranu, pro svůj tým jsou droga

Jižní Morava – Když vypadnou ze sestavy, rapidně se snižuje šance na bodový zisk. Neexistuje totiž nikdo, kdo by je zastoupil, pro tým jsou jako droga. Existují fotbalisté, kteří jsou schopní dlouhodobě střílet víc než polovinu branek mužstva. Pokud vezmeme útočníky s aspoň sedmi góly, jsou tací hráči v jihomoravských krajských soutěžích tři – Milan Klimeš ze Slatiny, Štefan Czucz ze Šatova a Michal Smetana z Tuřan.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení