Pod režijním vedením Miroslava Ustohala staršího tam vystoupili na začátku července s komedií Přes přísný zákaz dotýká se sněhu. „Dostali jsme se tam z přehlídky sokolských divadel v Toušeni v konkurenci několika desítek souborů,“ vyzdvihuje Ustohal.

Nová scéna má 450 míst a Podivínští doufali, že nebudou oproti divákům v přesile. „Nakonec bylo vyprodáno. Byli jsme však nervózní, protože hrát v Národním divadle není pro ochotníky sranda. Mnoha podobným souborům se nepodaří na tuto scénu proniknout,“ pokračuje.

Vystoupení zahráli v kulturním programu Všesokolského sletu nazvaném Kde domov můj. „Ve velké řadě kvalitních souborů jsme uspěli po přehlídce. Podivín je daleko od Prahy, a když nám oznámili, že nás porota jednomyslně vybrala, tak tomu ani z herců nechtěl nikdo věřit,“ zmínil režisér.

Do hlavního města se za nimi vypravil i celý autobus z Podivína. „Každý den se nepoštěstí vidět nás na této scéně,“ zdůvodňuje dvaasedmdesátiletý režisér, který pochází z Podivína.

Na jevišti ve hře vystupuje deset herců a všichni jsou místní. „Hru jsme zkoušeli asi rok. Jsme parta nadšenců, čím blíže bylo k vystoupení v Praze, tak se zkoušelo třikrát týdně, i o sobotách a nedělích. Hru jsme si vybrali společně s herci,“ zmínil Ustohal, který v Podivíně režíruje už dvaačtyřicet let.

Vystoupení se však neobešlo bez komplikací. „Z osvětlovací kabiny jsem musel běžet přes celé hlediště na jeviště, jenže dveře byly zavřené. Nakonec jsem to stihl,“ uzavírá Ustohal.