„Pořad autorky Jitky Matuszkové ztvárňuje nejdůležitější lidovou slavnost na Podluží – hody. Ke spolupráci si autorka vybrala především pravidelně nacvičující podlužácké soubory, a to Břeclavan z Břeclavi, Pohárek z Týnce, Jatelinku z Moravské Nové Vsi a Old Stars Břeclav z Břeclavi,“ uvedl břeclavský folklorista Jaroslav Švach,

Dalšími účinkujícími jsou Slovácký krúžek Poštorná, Slovácký krúžek Stará Břeclav, děvčata z Lanžhota, ženy a muži z Týnce, ženy z Dolních Bojanovic, chlapci z Lužic a dechová hudba Zlaťulka.

Zástupci všech souborů, kroužků a folklorních skupin už se po dvakráte sešli při tvorbě detailního programu. Pořad začne volbou stárků, následují hodové přípravy, stavění máje, tančení pod májí, sólo přespolních, mužácké hody, humorné scénky a další. Na jevišti bude hospoda, súdná stolica, prostě vše, co k hodům patří.

Dvanáctého května se účinkující sejdou na společné zkoušce ve Staré Břeclavi, kde pořad nazkouší. Premiéry se má dočkat v nedělním programu národopisných slavností ve Tvrdonicích.