Skupina se jmenuje Marcomania a dnes má osm aktivních členů. Cestují po akcích, kde se scházejí s dalšími nadšenci vybavenými replikami zbraní a brnění a svádějí líté boje.

„Vystoupení je koncipované na nějakou bitvu. Proti nám stojí kluci, kteří jsou převlečení třeba za Kelty nebo Germány. Používáme klasické železné zbraně, ale nejsou ostré,“ vysvětluje devětatřicetiletý muž. Při boji podle něj platí džentlmenská dohoda, aby se aktéři nezranili. Nicméně o pořádné rány do štítů či zkřížení mečů není nouze.

Další vystoupení z dílny dolnodunajovické skupiny, kterými baví lidi na různých akcích, má daný scénář. Návštěvníci se dozvědí, jak vypadaly legionářské formace a jak mezi sebou armády bojovaly. Skupina se zhlédla v markomanských válkách z druhého století našeho letopočtu. Na trénincích se legionáři oslovují latinskými jmény. „Já jsem třeba Antonius,“ říká Preget.

Jak říká, impulzem k založení skupiny historického šermu mu byl film Římané za humny, v němž byla zmínka o hradisku poblíž Pasohlávek, kde zanechal svou stopu císař Marcus Aurelius.

Preget sehnal před třemi lety pro svou vizi dalšího nadšence – Michala Žovince z Mikulova. Postupně přibrali další členy. Pro antiku se dokonce nadchly i tři ženy. „Holky jsou samozřejmě rády, když na sobě mají pěkné věci. A římské ženy se líčily, měly krásné šaty a účesy,“ usmívá se legionář.

Skupina chce podle něj v budoucnu lidem ukazovat různé římské zvyky, svátky a slavnosti. Plánuje i nábor nových lidí, kteří se zajímají o římská řemesla.

Letos v dubnu si členové skupiny splní sen. Vypraví se do Říma, kde se uskuteční pochod legionářů z celé Evropy kolem Kolosea. Jak Preget říká, pokud se někdo bude chtít přidat, může. Informace o dolnodunajovické skupině najde na adrese www. marcomania.cz. Podmínkou účasti na přehlídce v Římě je samozřejmě dobové oblečení.