Královna Kunhuta, Petr Spálený, Jaroslav Uhlíř nebo Jiří Zonyga. To jsou jen některé z osobností, které o víkendu zavítaly na pohořelické slavnosti. Střed královského města se proměnil v živé centrum plné kultury, atrakcí a jarmarečních stánků.

Rozpočet třídenní akce, na kterou byl vstup zdarma, se pohyboval kolem šesti set tisíc korun. „Někteří lidé se nás ptají, proč místo slavností raději neopravíme chodníky. Odpovídáme jim, že tato akce město nestojí ani korunu. Celý rozpočet se nám až do letoška dařil pokrýt z peněz sponzorů. Dokonce byly roky, kdy nám ještě něco zbylo,“ prozradila pohořelická místostarostka Štěpánka Rudolfová.

Letos rozpočet zatíží

Jak ale přiznala, šestý ročník přece jen městskou pokladnu zatíží. „Letos asi budeme muset něco doplatit. Od sponzorů máme něco málo přes půl milionu, zhruba sto tisíc korun zůstane na radnici,“ počítala Rudolfová.

„Jsme rádi, že se v Pohořelicích něco děje. Zvlášť, když všechno zaplatí sponzoři. Kdyby to mělo být z peněz města, bylo by to horší,“ vyjádřil názor řady Pohořelických Oldřich Svoboda, který se v sobotu vydal na slavnosti i s manželkou.

„Program je slušný. Včera se nám velmi líbil hlavně Petr Spálený. Dneska je to laděné spíše pro děti. Je nám ale jasné, že není jednoduché poskládat program tak, aby byli spokojení úplně všichni,“ zamýšlela se Radmila Svobodová.

„Někteří lidé by chtěli Karla Gotta, ale my se snažíme program poskládat z účinkujících, jejichž honoráře se vejdou do sto tisíc korun. Aby to pestré a zároveň finančně únosné,“ přiblížila snahu organizátorů Alena Bilavčíková, která má na pohořelické radnici na starosti kulturu.

Jak potvrdila, letos opravdu přibylo lákadel pro děti. „Nově tady máme například motokáry nebo kolotoče. Ale i stánků je tu tentokrát více než kdy předtím, dokonce jsme museli nějaké zájemce odmítat,“ sdělila Bilavčíková.

Kromě stánků s občerstvením či řemeslnými výrobky potěšila mnohé také informační stanoviště. „Studenti zájemcům ochotně poradí, co se kde děje. Řeknou jim něco k programu. Pro návštěvníky odjinud jsou navíc k dispozici také propagační materiály města,“ vysvětlila Rudolfová.

Novodobá slavnost s nádechem historie

Slavnosti pořádá město pro celý malý pohořelický okres, o čemž svědčilo i množství návštěvníků z okolí. Díky družině královny Kunhuty, přehlídce historických kostýmů, dobové hudbě, ukázkám útrpného práva či šermířským soubojům byla nemalá část programu opět laděna historicky. A to i přesto, že slavnosti jsou novodobou tradicí.

„Uvažovali jsme o nějaké letní akci, ale neměli jsme na co navázat. Hody jsou až v říjnu, v létě nebylo nic. Nakonec jsme se rozhodli začít pořádat slavnosti koncem června, ještě před prázdninami. A jsme spokojení,“ pochvalovala si termín místostarostka.

K pestrému programu přispěla také řada pohořelických souborů. Představily se například děti z pohořelických škol, Novoveská štístka, mužáci, ale i cimbálová muzika Šatava a soubor Rozmarýnek.