Čím to je, že děti na Pohořelicku umění tolik baví? Učí tu totiž opravdoví umělci. Navíc malí hudebníci, výtvarníci a tanečníci mají šanci předvést své umění před širokým publikem mnohem častěji, než tomu bývá v podobných zařízeních zvykem.
Ředitel školy Rostislav Komosný doprovázel známé umělce, jako je Štěpán Mátl, Antonín Hrůza, Pavel Bobek či Karel Hála, spolupracuje s Moravěnkou či zpěvačkou Martou Elefteriadu. Účinkoval dokonce pro rakouského prezidenta Kurta Waldheima, setkal se s šéfdirigentem České filharmonie Václavem Neumannem.

„Člověk se tak seznámí se spoustou výborných hudebníků, a pak už není těžké zlákat je také k učení,“ vysvětluje Komosný, čím to je, že o špičkové hudebníky není v pohořelické „zušce“ nouze. Děti tu vede také dlouholetý hráč Brněnského orchestru lidových nástrojů Ivo Farkaš nebo bývalý profesionální kytarista Tomáš Beran.
Ti všichni se snaží, aby děti uspěly nejen jako sóloví hráči. Své umění si mohou otestovat například v tanečním orchestru Junior band. Kapela ovládající swing i pop se stává známá i za hranicí okresu. „Na konci dubna Junior band vystupoval na brněnské Šelepce. Usedl za pulty Big bandu Felixe Slováčka a sklidil mimořádný úspěch i u odborného publika,“ nešetří chválou nad svými svěřenci Komosný.

Úspěšně začíná fungovat také mladá cimbálová muzika a v příštím školním roce chtějí učitelé rozjet další dvě hudební tělesa. Um pohořelických muzikantů už znají i učitelé prestižních uměleckých škol. „Jedna dívka nastoupí po prázdninách na hudební konzervatoř a dvanáct našich žáků se dostalo na střední školy s výtvarným zaměřením,“ vyjmenovává ředitel. Nejoblíbenějším výtvarným oborem současnosti je jednoznačně digitální fotorgafie.

Přesvědčit se o talentu žáků „zušky“ se všichni můžou v pondělí čtvrtého června na koncertu v Pohořelicích, následující úterý a čtvrtek pak na pobočce ve Vranovicích. Kluci i holky se postarají také o kulturní program na červnových Dnech města Pohořelic.