Poštorná ožije průvodem v maskách

 

 

Poštorenský fašank pořádají už pošesté členové Slováckého krúžku Poštorná – Koňaré v sobotu druhého února. Masky se začnou scházet u kostela v Poštorné od půl druhé odpoledne a převléknou se do nich jak dospělí, tak i děti. „ Nesmí chybět určité masky – například medvěd symbolizující sílu, kůň nebo smrtka,“ uvedl člen výboru krúžku František Schulz.

Ve dvě hodiny zahájí tuto událost chasa typickým tancem „Podšable.“ Poté vyjde průvod doprovázený dechovou hudbou Lanžhotčanka, který se po absolvování plánované trasy po Poštorné vrátí všest hodin vpodvečer ke kulturnímu domu. V něm bude pokračovat fašanková zábava a kromě Lanžhotčanky zahraje Týnecká cimbálová muzika.

Průvod povede předseda krúžku Milan Studený. Nejdříve zamíří na faru a pak obejde několik hospodářů, kteří je uctí jídlem a pitím.

„Fašank je předzvěstí jara. Každá maska bude mít snítko slámy a zeleného krušpánku. Medvěd je předá hospodáři jako symbol jara a symbol úrody. Mužská část chasy zatančí šavlový tanec, děvčata udělají rej slamáků –zazpívají, zatancují si shospodářem a hospodyní,“ vysvětlil Schulz.

Večer se rozproudí zábava vkulturním domě. Chasa opět předvede své taneční umění zatančením fašankových tanců. „O půlnoci přijde smuteční průvod a uskuteční se pochovávání basy. Symbolizuje, že zábava musela skončit, protože začal velikonoční půst a ten potrvá až do Bílé soboty,“ dodal Schulz.

Alena Plevová