„Dnešní den pro nás znamená takový malý vinařský svátek. Vybírání vzorků není nijak organizované, každý si přinese tolik vín, kolik chce. A sám si je také postaví na stůl,“ popisoval vinař Karel Vlašic z pořádajícího sdružení Hlohovčané, které převzalo štafetu od zahrádkářů. Ani on nezapomněl přiložit dvanáct svých letošních vzorků.

Jak dodal, sedmadvacátý prosinec je pro svěcení vín tradiční termín, který v Hlohovci dodržují. Podle církevního kalendáře má totiž svátek Jan, s jehož jménem je tento zvyk ve vinařských oblastech odedávna spojen. „V dřívějších dobách se víno světilo v kostele. To ale mělo až příliš duchovní charakter. Teď chodí i lidé, kteří by do kostela zřejmě nešli,“ vysvětloval, proč se slavnost svěcení přesunula do kulturního domu.

„Víno je něco živého, tvárného, jako člověk. Je to příroda. Víno světíme proto, aby nám více otevíralo srdce a lidé snáze hledali cestu jeden ke druhému. I když se někdy stane, že se to s vínem přežene, i to je cesta,“ odlehčil jinak vážný akt farář Jiří Grmolec, jehož bratr je shodou okolností známým vinařem v Hovoranech na Hodonínsku.

Svěcení vín je především záležitostí domácích vinařů, v Hlohovci pak zdravého jádra asi pětadvaceti nadšenců, kteří vzorky každoročně nosí. Na sobotní slavnost ovšem zavítali i hosté z Dolních Věstonic, Březí a Sedlece, kteří se později zapojili do neformální ochutnávky posvěcených vín. A s chutí si zazpívali také s cimbálovou muzikou Longa.

„V katastru naší obce se nachází sto pětadavacet hektarů vinohradů, což Hlohovec řadí na čtyřicáté místo v republice. Ve valtickém, lednickém a sedleckém katastru je ale dalších pětatřicet hektarů vinic v péči hlohoveckých vinařů,“ připomněl Vlašic coby zakládající člen občanského sdružení Hlohovčané, který má na starosti právě vinařství.