„V pátek sedmého června se mohou návštěvníci těšit na dechovky," přiblížila jeden z bodů třídenního programu Zdena Šlichtová z tvrdonické radnice.

V sobotu odpoledne zahájí folklorní přehlídku desítka dětských národopisných souborů. Dospělí přijdou na řadu pozdějí. Představí se tradičními soutěžemi – ve zpěvu, tanci a o Stárka Podluží. „Upozorňujeme především tanečníky verbuňku, že pokud se chtějí přihlásit do soutěže konané v rámci strážnického festivalu, je pro ně podmínkou účast v regionálním předkole. Pro oblast Podluží a verbíře z Rohatce je to právě soutěž ve Tvrdonicích," sdělila.

Jak dodala, podrobnosti o podmínkách účasti v soutěžích i s přihláškou mohou zájemci najít na webových stránkách Tvrdonic nebo se informovat na telefonním čísle 519 339 202. „Uzávěrka přihlášek je třicátého dubna," upozornila Šlichtová.

Podluží v písní a tanci bude pokračovat také v sobotu večer. Program nabídne pořad věnovaný především kulatému výročí slavností, ve kterém se předvedou cimbálové muziky, ženské a mužské sbory i sólisté, zpěváci i tanečníci.

Neděle patří od dopoledních hodin přespolním chasám, které se budou sjíždět na vozech tažených koňmi na tamní náměstí. Nato projde Tvrdonicemi slavnostní průvod. V odpoledním galaprogramu vystoupí další i zahraniční hosté festivalu.

„Jednotlivé programy zpestří například hosté z Mrákova, Kovářova, Českého Krumlova, ale i zahraniční soubory z Rumunska, Polska, Rakouska a Slovenska," vyjmenovala Šlichtová.

Národopisné slavnosti ve Tvrdonicích vyvrcholí regionálním pořadem, jehož se zhostí dětské i dospělé soubory z Podluží.

Návštěvníci se však mohou těšit na řadu doprovodných akcí. „Každý večer po skončení přehlídek jsou všichni zváni na lidové veselice s účinkujícími dechovými i cimbálovými muzikami. Bude připravené občerstvení a ochutnávka místních vín," lákala.

Vedle toho budou na festivalu své umění předvádět i lidoví řemeslníci a po všechny tři dny bude k vidění výstava v sále Slovácké chalupy.