Šestá role v této sezóně. To je vizitka, kterou se nemůže pochlubit ani leckterý herecký profesionál. Hustopečský ochotník Zbyněk Háder ovšem ano. Jedno z představení navíc nacvičil ve Vídni, kam každý týden poctivě jezdil. V Moliérově Zdravém nemocném hraje ústřední postavu měšťana Argana.

„Všechno to začalo už před rokem a půl, kdy českému divadlu ve Vídni necelý týden před premiérou zkolaboval herec. Nemohli sehnat nikoho na záskok a hrozilo, že budou muset představení zrušit,“ rozpovídal se Háder.

Pomohl internet

Předsedkyni spolku Vlastenecká omladina, který udržuje uprostřed Vídně už sto dvacet let při životě češtinu, Annu Vaďurovou, tehdy napadla spásná myšlenka. Napsala název připravované hry Past na myši do internetového vyhledávače a zjistila, že ji hrálo boleradické divadlo. Našla si kontakt na režiséra Merlíčka a odtud už byl jen krůček k Háderovi, který hrál právě hledaného seržanta Trottera.

„Hned další den mě odvezli do Vídně a tam jsem zůstal až do sobotní premiéry. Text, který byl ze třetiny jiný, jsem se učil dopoledne v hotelu. V divadle jsme pak zkoušeli denně až do noci,“ vzpomínal Háder na horké chvilky.

Všechno nakonec dobře dopadlo a on navázal s krajany zapálenými do českého divadla bližší spolupráci. Od té doby pomáhá „českým“ Vídeňanům například s vyhledáváním textů a jejich dramaturgickými rozbory.

Před časem ho navíc režisér Zdeněk Homolka, který je podepsaný pod scénami všech světových muzikálů ve Vídni, oslovil s další nabídkou spolupráce. „Vyhlédl si mě pro novou hru Vlastenecké omladiny, Moliérovu komedii Zdravý nemocný. Nabídl mi hlavní roli Argana,“ pokyvoval hlavou třiačtyřicetiletý radní města Hustopeče.

Byla to povinnost

Pro Hádera to znamenalo jednou týdně sednout do auta a vyrazit na zkoušku. Do Vídně. „Bylo to náročné, navíc je to moje už šestá inscenace v této sezóně. To už je vážně moc. Bylo mně ale hned jasné, že je nemůžu zklamat. Je to zvláštní soubor lidí, kteří milují české divadlo a mnoho mu obětují. Nešlo jim říct, že to nevezmu. Cítil jsem to trochu jako povinnost,“ svěřil se otec rodiny.

Po několika zkouškách si Vlastenecká omladina i s Háderem odbyla v polovině listopadu v divadelním sále v jediné české škole ve Vídni úspěšnou premiéru. Dokonce ji pro připravovaný dokument natáčela i rakouská televize. Poslední víkend zahráli potomci Čechů a emigranti Moliéra také v Kroměříži. V plánu je i Jihlava nebo Třebíč.

Vítaná nová posila

„Jsme rádi, že Zbyňka Hádera máme. Před rokem nás zachránil se záskokem. Náš soubor navíc obohatil a pozvedl. Jsme tady osamocení, takový český ostrůvek ve Vídni. Boleradické divadlo je na mnohem vyšší úrovni, takže jsme tím velice získali. Neprodáme ho ani za nic,“ smála se předsedkyně divadelního spolku Vlastenecká omladina Anna Vaďurová.

Pro kmenového člena boleradického souboru má jenom slova chvály. „Je nesmírně zapálený a divadlu rozumí. Učíme se od něj zodpovědnosti, neexistuje, aby neuměl. Je to pro nás velký přínos a osvěžení. Počítáme, že spolupráce s ním bude pokračovat i v dalším roce,“ věří Vaďurová.

Partnerství s Vlasteneckou omladinou, s níž hraje divadlo dokonce i jedna Italka, která chodila do české školy, si pochvaluje také hustopečský režisér Jiří Merlíček. „Spolupráce mezi boleradickým a vídeňským soubor má význam. My hrajeme tam, oni zase u nás. A přestože Omladina funguje sama od sebe už léta, najednou i díky nám dostala úplně jiný pohled na divadlo. Zvláště Zbyněk Háder tam přinesl posun ve vnímání, od tradičních metod po ty modernější,“ hodnotil Merlíček.