Vybírala ze dvou kandidátů, kromě Davida Gerneše o post usiloval i Miloslav Oswald, šéf souboru opery a operety Moravského divadla Olomouc.

Třetí uchazeč, kterého radním výběrová komise doporučila, Viktor Šebesta, ředitel agentury Friendly & Loyal, totiž odstoupil.

„Vítěz zaujal především věkem a dále mix jeho vzdělání. Zjednodušeně řečeno je divadelník i ekonom. Chce navázat na všechno dobré, co v divadle bylo a chce přijít s některými novými koncepty, kterými se chce obracet zejména na mladšího diváka,“ zdůvodnil výběr Davida Gerneše náměstek olomouckého primátora Pavel Urbášek.

Upoutávka na AFO 2018
AFO ovládne Olomouc. Zve na světové hvězdy, párty i program pro rodiny

David Gerneš
● narodil se 17. ledna 1991
● žije v Otaslavících na Prostějovsku
● ředitel Mikulovské rozvojové, společnosti, která pro město Mikulov pořádá kulturní akce. Třeba Pálavské vinobraní
● dále pracoval například jako projektový manažer festivalu Cirkus na lodi v Praze
● absolvoval stáž na ministerstvu zahraničí ekonomická diplomacie
● vystudoval Národohospodářskou fakultu VŠE a produkci na DAMU v Praze
● člen pražského divadela S bojkou v zádech
● jako junior hrál lední hokej v první lize za HK Jestřábi Prostějov

Šéf v Mikulově, rodák z Prostějova

David Gerneš vystudoval produkci na DAMU a pražskou Vysokou školu ekonomickou.

Aktuálně působí jako ředitel Mikulovské rozvojové s.r.o. v Mikulově.

„Pocházím z Prostějova, takže ucházet se o místo ředitele byl pro mě logický krok. Pro rodilého Hanáka nemůže být větší ctí než to, být ředitelem nejvýznamnější kulturní instituce v rámci svého kraje,“ řekl David Gerneš.

V Moravském divadle by chtěl navázat na to, co se v něm zatím vybudovalo.

„Rád bych přinesl některé nové současné prvky divadla, které jsou běžné pro Evropu nebo minimálně Českou republiku. Rád bych se inspiroval některými věcmi, které se v Olomouci dějí. Ať už je to nový cirkus, otevřené scény. Chtěli bychom divadlo víc přiblížit mladšímu a současnému divákovi, což ale neznamená, že si na své nepřijdou i pravidelní diváci,“ prozradil.

V pořadí druhý, Miloslav Oswald doufá, že se s novým ředitelem dohodnou na spolupráci.

„Jsem přesvědčený o tom, že musí být hned od začátku,“ reagoval Miloslav Oswald.

Architekt Jan Šépka
Architekt SEFO Šépka: Olomouc má šanci být výjimečná
Krajské finále MissOK 2018 v olomouckém NH hotelu - vítězka Nelly Urbánková z olomouckého Gymnázia Čajkovského zcela vpravo
MissOK se v Olomouci stala gymnazistka Nelly

Průběh výběrového řízení

Výběrové řízení na obsazení funkce ředitele Moravského divadla Olomouc bylo vyhlášeno 22. ledna a zajišťovala jej externí personální firma.

O ředitelskou funkci se přihlásili celkem čtyři uchazeči. Sedmadvacetiletý David Gerneš, ředitel Mikulovské rozvojové s.r.o. v Mikulově, Václav Málek, pedagog na Janáčkově akademii v Brně, Miloslav Oswald, šéf souboru opery a operety Moravského divadla Olomouc a také Viktor Šebesta, ředitel agentury Friendly & Loyal, která mimo jiné pořádá například Festival Colores Flamencos.

Do užšího výběru postoupili tři uchazeči, nakonec v úterý před radní s osobní prezentací předstoupili pouze dva kandidáti. Viktor Šebesta odstoupil.

„Vzhledem k faktu, že nedošlo s vedením Statutárního města Olomouce k vzájemné dohodě týkající skloubení funkce ředitele divadla a jednatele společnosti Friendly & Loyal, jejímž jsem majitelem, rozhodl jsem se z výběrového řízení odstoupit,“ sdělil Viktor Šebesta v oficiálním dopise radním.

Výběrová komise se podle náměstka Pavla Urbáška řídila běžnými kritérii.

„Důležitá ale byla zejména koncepce směřování divadla a pochopitelně jsme přihlíželi i k životopisům a zkušenostem jednotlivých uchazečů,“ doplnil.

Nový šéf Moravského divadla se funkce ujme k 1. říjnu letošního roku. Dosavadní ředitel Pavel Hekela vede Moravské divadlo Olomouc posledních pět let a o post opět neusiloval.

Hra Nebezpečné známosti Moravského divadla Olomouc
Nové taháky Moravského divadla: Starci na chmelu, Mozart i baletní Beatles
Ledová kostka na Horním náměstí v Olomouci láká na AFO i Floru
Tající ledová kostka u orloje láká na Floru i AFO