„Je pravda, že se zájem dětí o recitační soutěž snižuje, ale každý rok se to liší. Někdy se nám už zdá, že to ani nemá smysl pořádat, další rok je to mnohem lepší. Trendem poslední doby spíše je, že žáci z prvního stupně přijedou v hojném počtu, kdežto dětí ze druhého stupně ubývá. Třeba tentokrát přijelo jen čtrnáct soutěžících. A to je celkem málo,“ popisuje situaci pořadatelka ze Základní školy Slovácká v Břeclavi Romana Prknová.

Na malém pódiu se postupně vystřídaly všechny děti. Některé představily známé básničky, jiné přišly i s novinkami.

„Možná, že ubývá těch, kteří umí recitaci dobře prožívat. Ale nás těší každá účast, jsme rádi, že mají snahu číst a chtějí na soutěž přijet,“ byla Prknová ráda za celkem slušný počet malých recitátorů.

Jednou z těch, na níž bylo vidět, že si recitaci užívá, byla žačka čtvrté třídy břeclavské Základní školy Slovácká Dorota Zemánková. Ta si pro soutěžní den vybrala báseň Začarovaný telefon.

„Básničku jsem si četla ve škole. Pak jsem si ji jen doma řekla, ani jsem se ji nemusela učit. Mám dobrou paměť. Básnička Začarovaný telefon se mi moc líbí, vybrala jsem si ji sama,“ chlubí se mladá nadějná žákyně.

Mladých talentů je málo

„Vždycky se mezi vystupujícími objeví nějaké talenty. Je ale pravda, že ty úplně vynikající výkony by se už daly spočítat na prstech jedné ruky,“ zamýšlí se Prknová s tím, že především starší děti už mají hodně koníčků a také dávají přednost počítačům.

„Děti k recitování musí mít cit a nadání. Na prvním stupni dost pomáhají rodiče, ale i učitelé mají dostatek času a prostoru se žáky pracovat. A určitě toho využívají. Na druhém stupni je to horší, děti musí mít hlavně zájem a talent,“ dodává.

„Básničku jsem se učil několik dní. Bavilo mě to. Vyhrál jsem školní kolo, takže jsem postoupil i do toho okresního,“ chlubil se Jan Pavlačka z Břeclavi, který chodí do páté třídy.

Chlapců bylo na soutěži poskrovnu. I tak to ale Pavlačkovi nevadilo. Recitaci si velmi užíval. A sklidil za ni potlesk. Stejně jako jeho kolegové.

„Na soutěž se mnou dnes jely tři děti z prvního stupně a jeden zástupce druhého stupně. Pořád je o recitaci velký zájem především ze strany děvčat. Ale jsem ráda, že se účastní i chlapci. Myslím si, že stačí tento koníček podporovat,“ je přesvědčená učitelka ze základní školy v Hustopečích Věra Pešáková.