Městské muzeum a galerie Břeclav povede zřejmě už od prvního listopadu letošního roku nový člověk. Ředitelka Evženie Klanicová ve funkci končí. Jak říká, kvůli celému souboru různých záležitostí a problémů.
„Jsou to jak zdravotní, rodinné, soukromé důvody, tak samozřejmě i ty pracovní záležitosti spojené s chodem této instituce. Ty se v určitém období nějak nashromáždily, takže jsem měla pocit, že bych měla po dvanácti letech budování prvního profesionálního muzea odejít,“ vysvětlila Klanicová, která podala výpověď k poslednímu srpnovému dni.

„Je to velká škoda, že odchází. Zvlášť když si uvědomíme, jak významný vliv mají na rozvoj místní a regionální kultury osobnosti,
které v ní dlouhodobě aktivně působí. Doktorka Klanicová udělala v Břeclavi kus práce, když muzeum jako instituci budovala od úplného začátku,“ řekla k nečekanému odchodu ředitelka Městské knihovny v Břeclavi Marta Ondrášková.

Ačkoliv dosavadní šéfka muzea dala výpověď, podle svých slov zatím neobdržela žádné písemné vyrozumění o dalším postupu města. „Na městském webu jsem si přečetla vypsané výběrové řízení,“ uvedla odstupující ředitelka.
„Osobně jsem o tom zatím s paní ředitelkou nemluvil. Její rozhodnutí respektuji, i když neznám důvod, co ji k tomu vedlo. Podle mých informací ale s ní lze ještě o datu odchodu diskutovat,“ řekl břeclavský starosta Dymo Piškula.

„Neznám koncepční kulturní politiku města. Poslední článek v Břeclavském deníku mě ale utvrdil v tom, že mé rozhodnutí bylo správné. Myslím, že město nějakou představu o kulturním životě má, nicméně má představa je trochu jiná,“ řekla Klanicová.
Určitý rozpor s břeclavskou radnicí vznikl už při stěhování muzejních sbírek do zrekonstruovaného objektu bývalé prádelny u sídliště Dukelských hrdinů. Ředitelka svůj odmítavý postoj k tomuto kroku vyjádřila už v počátcích vzrušené debaty o stěhování.

„Řekla jsem, že to nepovažuji za šťastné řešení. Jako ředitelka muzea jsem ale rozhodnutí vedení města akceptovala a snažila se splnit úkoly, které jsem dostala od rady města. Nyní skončila první část stěhování, kdy jsme zprovoznili nový objekt, i když je to zatím opravdu velmi provizorní…

Více v břeclavském deníku v úterý 18. září