Soubor Regina je pevně spjatý s Gymnáziem Břeclav, kde jej v roce 1970 založili manželé Jana a Bedřich Kaněrovi. Ti také soubor vedli v prvních jedenadvaceti letech existence. Později otěže převzali jeho bývalí členové a absolventi gymnázia Zdeněk Miklín a Martin Janků, kteří stojí v čele Reginy i dnes.

„Regina pracuje jako součást nepovinného předmětu umělecký přednes. Zájemci z řad studentů se každoročně hlásí a také pravidelně po maturitě odcházejí. V současné době soubor tvoří deset studentů od patnácti do osmnácti let a dva vedoucí,“ popsal současnou podobu divadla jeden z režisérů Martin Janků.

Ke čtyřicetileté historii souboru patří také nemenší počet nastudovaných her, velmi často autorských. Historický repertoár Reginy tak obnáší tituly jako Noční rybí zpěv, Písně žáků Břeclaváků, Požár babylonské věže, ale také známější tituly jako Slavík a růže uvedený v roce 1981. V současné době se tvůrci

Reginy snaží zaujmout diváky hrami K. H. M. a koláží z lidových vánočních koled nazvanou Na Betlém!
„Pracujeme na novém materiálu, se kterým bychom rádi vystupovali v příští sezoně. Na podzim jsme se však na objednávku pro školní akci Den s poezií zabývali dílem Karla Hynka Máchy, z jehož textů nakonec vznikla nedlouhá inscenace K. H. M. Na Betlém! zase tvoří netradičně pojaté texty koled, takže jde o takovou osmiminutovou taškařici s ryze vánočním obsahem a, jak doufám, zajímavým přesahem,“ uvedl Janků.

Současná představení Reginy mohli lidé vidět tento týden na krajském kole přehlídky Wolkrův Prostějov, v pátek Břeclavští vystoupili na brněnské přehlídce Špíl­berg. Práce na inscenacích přitom není vždy jednoduchá. Už jen proto, že Reginu pravidelně opouštějí absolventi gymnázia. „Každoroční personální obměna Reginy je jejím prokletím i živou vodou. Jen co se studenti vyhrají, odchází, v několika případech i na divadelní fakulty, a přicházejí noví,“ řekl Janků.

Soubor Regina je tak, až na vedoucí členy, věčně mladý. Žádnou inscenaci nemělo divadlo na repertoáru více než tři roky po sobě, i dva roky byly výjimkou. „Role se nepřeučují a počítá se s jednou sezonou. Samozřejmě že sžitý a vyzrálý kolektiv může mít mnohem vyšší úroveň i ambice. U Reginy cítím na prvním místě spíše činnost pedagogickou. To, co dala Regina mně, chci předat co nejlépe dál,“ dodal Janků.

Historie souboru Regina
- vznikl v roce 1970
- soubor založili na Gymnáziu Břeclav manželé Kaněrovi, kteří Reginu vedli jedenadvacet let. Současný soubor vede Zdeněk Miklín a Martin Janků
- jednou z pozoruhodných her poslední doby bylo nastudování příručky stylistiky Raymonda Queneaua, představení s názvem RéBuS
- v současné době Regina uvádí dvě představení, na máchovské poezii postavenou hru K. H. M. a koláž z netradičně pojatých textů koled Na Betlém!
- Regina se pravidelně účastní přehlídek studentských divadel jako Šrámkův Písek, Jiráskův Hronov, či Wolkrův Prostějov. Krajské kolo poslední - zmiňované přehlídky břeclavští studenti absolvovali ve čtvrtek, v pátek hostovali na brněnském festivalu Špíl­berg 2011
Zdeněk Miklín, který soubor Regina vede, říká:

Je to pro nás dobrodružství

Břeclav /ROZHOVOR/ - Zdeněk Miklín je vedoucím, režisérem i autorem souboru Regina. O inspiraci, z níž při tvorbě čerpá, říká: „Snažím se být otevřený, nebránit jí, aby občas přišla, a citlivý, abych si jí všimnul.“


Jaká byla vaše cesta k divadlu a k souboru Regina?
V mém případě byla tou cestou k podílení se na divu divadla právě Regina a iniciátory Jana a Bedřich Kaněrovi, kteří mne – coby studenta břeclavského gymnázia – přibrali do souboru, který spolu vedli. Necílenou průpravou mi snad byly zhltané knihy, náctileté pokusy o vlastní tvorbu – texty, písničky, výtvarné spády… A po pár letech jsem se do Reginy vrátil.

Jaké je pracovat se studenty, jejichž charaktery se teprve utvářejí?
Snadné to není. Možná by mohlo být, kdybychom si to záměrně nedělali těžké, ale jinak to asi neumíme.

Jak se vám daří skloubit práci v Regině s vaší profesí?
Časově je to jak kdy. Jinak – jsou to svým způsobem komplementární složky. Architektura je ovlivněna spoustou vnějších faktorů a je to „bytelná“ záležitost s důsledky na dlouhé roky. Divadlo lze udělat v podstatě z ničeho a samotné představení je efemérní. Ale jsou tu i průniky a podobnosti…

Na co se mohou diváci v nejbližší době těšit?
To nikdo dopředu neví. Ani my – proto nás tohle dobrodružství ještě
baví.

Další díly seriálu Malá divadla jižní Moravy najdete ZDE