Vynikající holubky

Hned první pocit, když „neromský" jedinec vstoupí do zaplněného areálu bývalého kempu, je uvědomění si, že najednou vyčnívá. Byť pořadatelé na oslavu romské kultury zvali celé město, sešli se zde zejména Romové. Brzy ale zjišťuji, že ostych nebo obavy jsou tady zbytečné. „Ochutnejte holubky. Jsou tak dobré, že brzy dojdou. Teď tu byl pán a vzal si hned deset porcí," pobízí mě Jarmila Poláková ve svém stánku.

Směs vařeného masa a rýže zabalená v zelném listě je perfektní. Hned si beru i jednoduchý recept. Na vystoupení se mezitím chystají romské tanečnice z hodonínské skupiny Šukar čaja. Technické problémy sice program o hodinu pozdržely, vadí to však málokomu.

Zábava se tak nese ve znamení radostného vítání přátel. „Jde o první ročník, takže to jde celkem živelně. To ale k Romům patří a nejde to nijak obcházet. Což je dobře, protože je to jejich festival. Vnímám to ale celé optimisticky, všichni se baví a jsou tu stovky lidí. Příští rok do toho jdeme znovu," říká Vítězslav Vala z břeclavské radnice, jenž nad akcí převzal záštitu.

Z beden se zatím spustí hudba a pestrobarevně zdobené tanečnice si užívají pozornost. Baví se i provozovatel břeclavského klubu Piksla Vašek Hanzl, který si Romfest nenechal ujít. „Nedělám si iluze, že festival romskou a neromskou část obyvatel Břeclavi sblíží. Mám z toho ale radost. Ti, kteří tu jsou, si totiž uvědomí, že jsou Romové a že na tom není nic špatného. A taky, že dokážou udělat festival a je dobrý. Je to první krok. Jeden z největších problémů Romů je totiž jejich sebevědomí," míní.

Bez předsudků

Rosen Band z Mikulova začíná rozjíždět energický jazz a swing a zvedá lidi ze židel, i když je teprve odpoledne. Festival si chtějí zkrátka užít.

Jedním z „neromských" návštěvníků je i Jaromír Ondryska z Břeclavi. „Přišel jsem kvůli romské hudbě, je úžasná. Předsudky netrpím. Zlí i dobří lidi se najdou v každé skupině, na barvě pleti nezáleží," má jasno.

Když odcházím, obavy a ostych jsou tatam. Na bezpečí kromě ochranky dbají i místní romské autority, a policejní posily tak ani nejsou potřeba. Atmosféra je navíc pozitivní, žádné nože nehrozí.