„Mezi tolika skvělými holkami jsem úspěch nečekala. Je to krásný pocit. Celá soutěž, včetně soustředění, byla náročná,“ podělila se Lendelová krátce po vyhlášení o čerstvé dojmy. Osmnáctiletá dívka by ráda proklouzla do světa modelingu. „Jsem šokovaná. Nemohu tomu uvěřit. Pocity se nedají ani popsat.“

Úspěchu se ve sledované soutěži dočkala i sedmnáctiletá Blanka Poláková z Hodonína. Pyšní se korunkou a šerpou za ocenění Miss Sdružení Romů a národnostních menšin.

„Jsem moc ráda,“ špitla do nastavených diktafonů. Během večera odpovídala před diváky na otázku, co si myslí o plastických operacích. „Myslím, že ženy by měly být přirozené. Osobně bych ji nechtěla. Jsem ráda taková, jaká jsem,“ sdělila.

Hodonín se letos stal místem zrodu jubilejní desáté romské královny krásy. Podle organizátora Miroslava Malíka byly letošní finalistky jedny z nejlepších.

„Tentokrát jsme kladli větší důraz na choreografii. Šlo převážně o středoškolská děvčata,“ řekl Malík.

Krásky čekal kromě rozhovoru s moderátorem Janem Čenským, přehlídky svatebních šatů a promenády v plavkách, také čardáš. Tradiční romský tanec patřil k hlavním kritériím, na které kladla porota velký důraz.

„Obdivujeme ho. Je to něco nádherného,“ poznamenal místopředseda Sdružení Romů a národnostních menšin Vladimír Galbavý.

Během programu vystoupili například zpěváci Jan Bendig či Monika Bagárová. „Finalistky jsou opravdu nádherné,“ chválila mladá zpěvačka.

Na soutěž, při které se do Hodonína sjedou Romové ze všech koutů republiky, vynaloží organizátoři zhruba půl milionu korun. Aby finálový večer splnil očekávání, zajišťují jeho pořádání prakticky celý rok.

„V realizačním týmu pracuje dvanáct lidí,“ upřesnil Galbavý. „Objíždíme jednotlivé regiony a oslovujeme adeptky. Letos jich bylo původně asi šedesát. Poté jsme provedli zúžený výběr, ze kterého vykrystalizovala konečná dvanáctka finalistek.“

Vítězky si kromě emocionálních zážitků odnesly rovněž věcné ceny. Královna se radovala například ze zisku zájezdu.

Vítězky Miss Roma 2010

Miss – Pavlína Lendelová (Lovosice)

1. vicemiss – Veronika Olahová (Jesenice)

2. vicemiss – Nikola Dudušová (Bruntál)

Miss sympatie – Brigita Poláková (Břeclav)

Miss Sdružení Romů a národnostních menšin – Blanka Poláková (Hodonín).
Poláková: Chci být dobrá pečovatelka

Hodonín /ROZHOVOR/ – Její cíl je žít naplno a užívat si života plnými doušky dokud to jde. Jako vzor vidí maminku, kterou obdivuje za starostlivost a péči. Sedmnáctiletá Blanka Poláková z Hodonína získala ocenění Sdružení Romů a národnostních menšin.

Blanko, podělte se o první dojmy.
Jsem šťastná.

A co bylo nejtěžší? Čardáš?
Ani ne. Pro mě bylo všechno lehké.

Opravdu?
Ano.

Měla jste možnost předvést se v domácím městě. Byla to výhoda?
Byla. Měla jsem hodně fanoušků.

Ve finále se utkalo dvanáct krásných dívek. Jaká mezi vámi panovala atmosféra?
Řekla bych, že kamarádská.

Co byste chtěla v životě dělat?
Studuji pečovatelskou školu v Kyjově. Jednou bych v tom chtěla být opravdu dobrá.

Proč jste se přihlásila do soutěže?
Přihlásila jsem se proto, abych se mohla zúčastnit. Že bych dostala šerpu a korunku jsem nečekala. Jsem za něj moc ráda, ale tohle mi bylo jedno.

Užila jste i přítomnost účastníků Superstar? (Bendig, Bagárová – pozn. red.)
Potěšilo mě to. Když soutěžili, posílala jsem jim hlasy.