„Ti nás pořád hecovali a ptali se, proč si taky nezaložíme sbor, když neustále zpíváme," vypráví vedoucí poštorenského sboru a učitelka zpěvu Marie Pospíšilová.

Na její hodiny hudební výchovy si vzpomnělo několik žen. Proto ji oslovily a pod jejím vedením začaly zpívat. „Tak se stalo na podzim roku 2002," říká Pospíšilová.

Na začátku se na společné zpívání scházelo šest žen. Později se přidávaly další. „Protože jsme v Poštorné měli kdysi dětský sbor, který založila paní Kaněrová, povzpomínala jsem si na další zpěvačky. Postupně nás bylo víc a víc," vzpomíná sbormistryně.

Dnes tvoří poštorenské pěvecké seskupení celkem třináct zpěvaček. A další mají dveře do sboru otevřené. „Novým členkám se nebráníme. Pokud by se k nám chtěly některé přidat, tak je vezmeme," ujišťuje.

Věk přitom nehraje roli. „Ve sboru jsou děvčata od pětadvaceti do padesáti let. Jen já jsem o něco starší," přiznává s úsměvem vedoucí sboru.

Své pěvecké umění měly ženy příležitost předvést v České republice i v zahraničí. „Hlavně na slavnostech, kde se konají přehlídky ženských sborů. Zpívali jsme několikrát v rakouském Zwetendorfu, na Slovensku v Brezové pod Bradlom nebo jsme měli družbu s chorvatskou vesnicí Pama, která leží v Rakousku," vyjmenovává.

Posluchačům se představují písněmi z Podluží. „Protože jsou všechny táhlé, zařadíme i nějakou veselejší ze Slovenska," podotýká.

Nejraději však zpívají písničky Fanoše Mikuleckého. Stoleté výročí od narození známého skladatele lidových písní si členky ženského sboru připomněly na sobotním Májovém zpívání v zahradě poštorenského kostela. Stejně jako své kulaté jubileum. Poštorenské zpěvačky jej oslavily společně s dalšími pěveckými sbory.

„Přijela děvčata z Kostic, Dolních Bojanovic, Dolních Dunajovic a Charvátské Nové Vsi. Pozvali jsme i ty členky, které s námi již nezpívají," vyjmenovala Pospíšilová.

Jak dodala, aby vystoupení nebyla jednotvárná, vystoupily i mužské sbory z Charvátské Nové Vsi, Velké nad Veličkou i kolegové z Poštorné. „Muži nám program oživili," pochvaluje si.