Na křtu, který se uskutečnil v kavárně břeclavského kina Koruna, nechyběli zástupci radnice a městského muzea a galerie, lidé z břeclavské polikliniky a mnozí další. „Pozvali jsme také všechny dlouhodobé či bývalé spolupracovníky, příznivce našeho sdružení a další zájemce," uvedla mluvčí břeclavských výtvarníků Martina Sanollová.

Výtvarníci z Břeclavi jsou nejdéle existující výtvarné sdružení na Břeclavsku v novodobých dějinách. „Pojí je stejná záliba, stejná vášeň k umění, ať už k tomu výtvarnému, malířskému nebo fotografickému," popsala mluvčí.

Tohle pouto svedlo v roce 1975 v Břeclavi dohromady několik mladých umělců, kamarádů. Tehdy se začala psát historie současného Sdružení břeclavských výtvarníků. Po letech vývoje, příchodů a odchodů členů se ve sdružení ustálila šestnáctka umělců.

Předsedou výtvarníků se stal rodák ze Znojma, keramik a držitel ceny Rudolfa II. za kulturní a uměleckou činnost od Masarykovy akademie v Praze z roku 1997 Ivan Hodonský. „K němu se přidaly malířky Eva Černohorská, Jaroslava Garšicová, Lenka Neuhauserová a Božena Uhrová, dále fotografové Milan Bruchter a Pavla Chládková, výtvarníci Pavel Doležal, Jiří Holásek, Libor Juřena, Karel Křivánek, Miroslav Mráz, František Šulák, grafik František Schulz a Luděk Vlach. Ten odešel, přišel naopak architekt Oldřich Hutter," vyjmenovala Sanollová.

Šestnáctku tvoří výtvarníci s dlouholetou praxí, kteří se věnují malbě, grafice, keramice, fotografii a užitému umění.

K pravidelným akcím uskupení patří výstavy a přednášky v regionu, mimo něj i v zahraničí. Rovněž pořádají projekt Cukrovar žije uměním a Břeclavský umělecký salon.