Pepan už má dávno po sezóně. Navíc smrdí hnojem. Takové „hlášky“ se nesly v sobotu večer mikulovským kinem, které se chvílemi dopslova otřásalo smíchem. Zaplněný sál se bavil díky komedii Vepřo, knedlo, zelo, aneb tři sestry a Pepan, se kterou do Mikulova přijelo brněnské divadlo MALÉhRY s mikulovskou rodačkou Barborou Seidlovou.

„Toto divadlo je moje zamilovaná aktivita,“ přiznala Seidlová s úsměvem po představení, které si do Mikulova „udělalo výlet“ z brněnského Divadla Bolka Polívky, kde mají MALÉhRY domovskou scénu. Iniciativa vzešla ze strany mikulovské radnice.

„Už dříve nás paní Marcinčáková pozvala s představením Nebe, které jsme hráli v době vinobraní v Dietrichštejnské hrobce. Byl to nádherný zážitek, protože to prostředí i atmosféra jsou naprosto nezaměnitelné. Letos jsme měli hrát opět v rámci Pálavského vinobraní právě Vepřo, knedlo, zelo, ale bylo by to technicky náročné, do hrobky bychom se nevešli a ani tím tématem by to tam asi nebylo úplně ono. Tak jsme se dohodli, že představení zahrajeme až později tady, se pokusíme udělat z kina divadlo,“ vysvětlovala.

Po závěrečném potlesku na ní byla znát úleva, že už to má za sebou. Před diváky z rodného města totiž nevystupuje zase tak často. „Snažili jsme se už kvůli Báře, které měla před mikulovským publikem trochu trému,“ potvrdila autorka námětu a scénáře Daniela Zbytovská, která společně se sestrou Nikolou a právě Barborou Seidlovou tvoří páteř souboru.

„Je to tak, tréma byla velká, přestože toto představení hrajeme už, tuším, třetí nebo čtvrtou sezónu. Člověk si myslí, že už to má zmáknuté, ale měla jsem větší trému, než normálně mívám. Přitom jsem si říkala: Panebože, vždyť to nedává smysl, mělo by to být úplně naopak. Měla bych se tady o to víc cítit jako doma v obýváčku,“ zamýšlela se devětadvacetiletá herečka, která si zahrála například v pohádce Lotrando a Zubejda, filmech Romeo, Julie a tma, Bolero, Snowboarďáci nebo divácky úspěšném seriálu Místo nahoře.

Ve ztřeštěné komedie z kravína o touze uniknout z moravského venkova symbolizovaného vepřovou se zelím do velkého světa díky svazku s pohádkovým Italem bravurně zvládla roli hloupé dojičky Maruš. Ženskému triu na pódiu na pozadí bučících krav zdatně sekundoval Josef Polášek, který se proslavil například hlavní rolí ve filmu František je děvkař. Pátým do party byl Jaroslav – Barin Tichý známý z televizní Manéže Bolka Polívky.

„Jsem velmi spokojený. Abych toto představení poprvé viděl, přijel jsem dnes do Mikulova schválně až z Brna. Bylo to mimořádně vtipné, herecky i jinak velmi dobře udělané. Moc se mi to líbilo,“ nešetřil chválou po hodinu a půl dlouhé smršti humoru se zcela nečekaným rozuzlením Brňan Tomáš Sedláček, který si dokonce přišel k šatnám pro podpisy všech pěti herců.

„Já už jsem Vepřo, knedlo, zelo samozřejmě viděla. Myslím, že hned premiéru. Znám všechna Bářina představení, jezdím ji podpořit. Ale jen do Brna, jinak ne. Nejdůležitější je, že bylo spokojené publikum, že se v Mikulově líbili,“ podotkla Vladimíra Seidlová, která si herecký výkon své dcery v domovském městě v sobotu také nenechala ujít.