„Chtěli jsme pozvat sdružení, která nějakým způsobem obohacují kulturní dění v okolí. Protože zároveň žijí Valtice burčákovými slavnostmi, můžou si sem lidé přijít od burčáku trochu odpočinout,“ vysvětlila záměr divadelníků Kamila F. Tomanová ze spolku Basta Fidli.

Přestože ze stěn trčely elektrické dráty a diváci seděli na umělohmotných zahradních židličkách, s výsledkem byly všechny zúčastněné strany spokojeny. Víkendová akce se tak možná stane impulsem se starým lichtenštejnským divadlem něco dělat.

„Je to letos vlastně takový pilot. V tom stavu, v jakém divadlo je, se moc věcí podnikat nedá. Místní divadelníci za mnou přišli, že nemají kde hrát. Tak jsem jim nabídl prostory starého divadla,“ osvětlil důvod, proč se večírky konaly právě v nezabydleném prostoru kastelán valtického zámku Michal Tlusták.

„I když ten prostor vypadá dost provizorně, ukázalo se, že je možné tam hrát. Je škoda mít na zámku takové místo a nevyužít ho, přestože z barokního prostoru tam zbylo máloco,“ dodal kastelán s tím, že se bude snažit, aby se příští rok akce opakovala. Proto se pokusí zavést do divadla elektřinu, aby proud nemusel vyrábět agregát. Kvůli němu se v pátek večer asi o hodinu zpozdilo vystoupení kapely Jenprotendnešnídenband.

Vystupujícím prostor, který působil spíše jako staveniště, nijak nevadil. „Líbí se mi, že je to tady takové syrové, ryzí. Například lyrická pohádka Havrane z kamene sem úplně zapadla a působila navíc strašidelně,“ zhodnotila Tomanová. Podle ní byla největším záporem večerů zima. Návštěvníci se mohli zahřát svařeným vínem, čajem nebo burčákem. Naposled se tu divadlo hrálo, když na zámku bydleli Lichtenštějnové.

Co přesně bude s divadlem, ve kterém chtěl bývalý režim vytvořit diskotéku, se neví. „Záleží, co řekne památková správa. Začíná se ukazovat, že pro divadlo by bylo dobré ho vyčistit a zprovoznit a nechat tak. Pokud tu zůstane neutrální prostor, můžou se do něj pověsit moderní malby, pořádat moderní představení. Kdybych vzal moderní malbu a pověsil ji do tanečního sálu v prvním patře, bude vypadat hrozně. Zatímco tady není nic limitováno interiérem,“ myslí Tlusták.

Prostor pro kulturní akce by uvítalo i město. „Divadelníky jsme podpořili třicetitisícovým grantem. Pokud se akce osvědčí a lidem se to bude líbit, je hraní v zámeckém divadle jedině dobré,“ nechala se slyšet starostka Valtic Terezie Lvová.