„Pane kapitáne, můžete jet na plný plyn, my se nebojíme,“ pobízí lodivoda Stanislava Kapustu dva chlapci, které na krytou loďku vzaly maminky až z Ostravy. „V létě je tady spousta užovek a dokonce i bobři,“ ukazuje jim Kapusta.

Lidový jarmark, divadélko pro děti i první jarní plavby po Dyji. Také to přilákalo davy zvědavých milovníků vody a výletních lodiček na sobotní otevírání nové plavební sezóny v lednickém zámeckém parku. „Je to tady skvělé, vůbec jsem netušila, že můžeme plout na lodi až k minateru. Je to skvělý zážitek. Pro rodiny s dětmi jako stvořený,“ pochvaluje si Pavla Malá z Liberecka.

1. Plavební letos zahájila už desátou plavební sezónu v zámeckém areálu v Lednici. Pokaždé se nese v jiném duchu. „Jednou byla historická, teď je to takový pel mel. Naštěstí nám počasí přeje, takže si lidé užijí divadlo, Břeclavan, cimbálku Vrzgňa i velikonční jarmark, kde mohou ještě nakoupit to, co nestihli,“ říká majitel 1. Plavební Jaroslav Martinek.

„První takovouto akci jsme uspořádali v roce dva tisíce, a od té doby se ji snažíme každý rok opakovat,“ popisuje vznik nové tradice. (fia)