Těmito slovy otevřel v sobotu král Vladislav Jagellonský v pořadí už čtvrté Slavnosti města Pohořelice a okolí. Chvíli předtím připomněl historickou událost z roku 1514 a předal Pohořelice do vlastnictví Pernštejnů. Letošní ročník třídenní akce totiž nese podtitul Pohořelice mezi Lucemburky a Jagellonci.
Slavnosti otevřela už v pátek večer u sportovní haly skupina Fleret s Jarmilou Šulákovou, Janek Ledecký, Robbie Williams revival a ohňová show. Velký zájem návštěvníků překvapil i samotné pořadatele. Pohořelické ulice plné stánků s vonícími dobrotami se zaplnily také v sobotu, kdy pestrý kulturní program pokračoval na dvou pódiích.

„Mám pocit, že Pohořeličtí už si slavnosti vzali za své,“ pochvaloval si plné prostranství před sportovní halou starosta města Josef Svoboda. Podle něj už se akce vymyšlená na oživení kulturního dění v Pohořelicích dostala do širšího povědomí. „Jezdí sem rodáci, scházejí se rozvětvené rodiny nebo třeba spolužáci, kteří se dlouho neviděli,“ konstatoval.

„Já jsem přijel za dcerou, která tady bydlí. Pohořelické slavnosti se mi líbí,“ potvrdil Svobodova slova Miroslav Matějka, který dorazil až z Havlíčskobrodska.
Spokojenost neskrývala ani místostarostka města Štěpánka Rudolfová, která s nápadem uspořádat slavnosti před pěti lety přišla. A stará se o jejich program. „V pátek večer přišlo hodně lidí a dnes je také plno. Vypadá to, že překročíme hranici tří tisíc návštěvníků,“ odhadovala v sobotu odpoledne. Rekord z loňska je přitom dva a půl tisíce lidí.

Multižánrové slavnosti nabídly řadu známých jmen umělců, v sobotu například dvojici komiků Náhlovský – Mladý. Původní idea byla ovšem jiná. „Chtěli jsme hlavně představit lidem místní amatérské soubory. Ty také tvoří valnou část programu. Díky sponzorům se nám ovšem daří získávat peníze i na profesionály, kteří jsou zpestřením,“ vysvětlila.

V neděli jednu hodinu po poledni pokračuje akce s bohatým doprovodným programem slavnostním žehnáním praporu města. Poté Pohořelické na pódiu u sportovní haly potěší folklórní soubory z družebního slovenského města Brezová pod Bradlom. Ve čtyři hodiny pak přijde na řadu známá skupina Javory. Na závěr zazpívá sbor pohořelických mužáků.