Soutěž vypsaná Českým svazem tanečního sportu je určená pro dětské i dospělé tanečníky, kteří jsou rozdělení podle úrovně na skupiny D, C a B. „Jedná se o začátečníky až tanečně velmi vyspělé páry, které tančí podle věku v kategoriích junior a dospělí,“ přiblížil Kosmák.

O cenná vítězství mezi sebou bojovali tanečníci z Čech, Rakouska, Maďarska a Slovenska. Žhavá želízka v ohni mělo v soutěži také taneční studio Morava. „Celkem osm. Všichni mají naději na úspěch, protože se již tradičně na podobných soutěžích umísťují na předních příčkách,“ mínil Kosmák.

Zatančit museli pět latinskoamerických a stejný počet standardních tanců. Latinskoamerický tanec paso doble a standardní slowfox netančí dětské a nejslabší kategorie.

Dvě stě bodů na postup

Komise, kterou na soutěží tvořilo devět porotců, hodnotila taneční páry podle daných kritérií. „Mezi nejhlavnější patří dodržování taktu a základního rytmu,“ upozornil pořadatel.

Navíc byla tato soutěž postupová. „To znamená, že tanečníci za každé umístění dostanou body, které jim zajistí postup do vyšší třídy,“ líčil.

Jak dodal, pro tanečníky je to poměrně složitý výkon. „Aby mohli postoupit do další kategorie, musí získat dvě stě bodů. To je asi pět finálových umístění,“ řekl.

Na přehlídce tanců, hudby a noblesy mohli své taneční umění předvést také hobby tanečníci. „To jsou páry, které nejsou registrovány v Českém svazu tanečního sportu, ale mohou se účastnit soutěží,“ podotkl.

Platí však pro ně jiná pravidla. Volnější. Na rozdíl od ostatních tříd, kdy tanečníci musí dodržovat striktní zásady. „Patrné je to v dětské kategorii. Děvčata se například nesmí malovat a nemohou mít zdobené šaty,“ popsal.

Nad dodržováním těchto předpisů dohlíží odborný dozor. Přítomný byl i v Sokolovně v Charvátské Nové vsi, kde se tančilo po celý den.

VERONIKA SCHALLENBERGEROVÁ