Chuť pokračovat v tradici a smysluplně vyplnit volný čas dala před osmi lety ve Vrbici vzniknout ochotnickému divadelnímu souboru Okolo luže. Skupinka mladých lidí se tehdy začala soustřeďovat okolo zakladatele spolku Mojmíra Ošťádala. Členové Okolo luže se i bez jeho vedení nadále věnují amatérskému herectví a pokračují v tradici maškarních plesů, které v obci po třiceti letech obnovili.

„Vrbická mládež se v roce 2002 rozhodla o pomoc při vzniku souboru poprosit právě pana Ošťádala, který měl zkušenosti z Bořetic. Zakrátko jsme sehráli první představení, kterým byla pohádka O princezně, která si neuměla hrát,” vzpomíná na začátky členka souboru Radka Čížková s tím, že s většinou her spolek Okolo luže před diváky předstoupil před Vánocemi v čase Adventu.

Jak dodává, po odchodu zakladatele trápí spolek nejvíce asi nedostatek mužských členů. „I proto je naším cílem divadlo ve Vrbici do budoucna především udržet. Teď se více než na zkoušení hodláme zaměřit na shánění nových členů. Hned tři herečky nám totiž navíc odešly na mateřskou dovolenou,” prozrazuje Čížková, co spolek trápí.

I z tohoto důvodu nejbližší představení, úspěšné Slovácko sa súdí, plánuje desetičlenná skupinka odehrát nejdříve o fašanku. „S touto hrou jsme sklidili i velký úspěch na Šmardově sousedském divadle v Hustopečích. Dokonce jsme s ní vycestovali za hranice regionu. A to konkrétně letos v září do Meziboří k Benešovu, kde máme spřátelený divadelní soubor,” chlubí se právem herečka, podle níž je v současnosti těžké zabývat se divadlem.

„Lidé mají řadu jiných zájmů a lákadel. Mladí kluci hrají fotbal, starší jsou zase třeba sdružení ve vinařském spolku. Na divadlo zkrátka nezbývá čas. Navíc sehnat všechny členy dohromady je také nadlidský výkon,” usmívá se Čížková.

Okolo luže podle jejích slov sází především na komedie. Jeho cílem je totiž bavit nejen diváky, ale také sebe. „Hrajeme to, co se nám líbí. Těžké je to jen se zkouškami. Většinou se scházíme o víkendech. Někteří z našich členů totiž týden stráví v internátech. Když chystáme nové představení, tak jednou týdně. A to buď v pátek nebo v neděli. Zhruba poslední týden před představením se pak snažíme denně,“ říká Čížková.

Pokud máte nějaký tip na zajímavou hudební skupinu, taneční nebo divadelní soubor, pošlete jej na adresu redakce.breclavsky@denik.cz.