„V pátek začne být na louce pod zámkem živo už od patnácti hodin, kdy se otevřou bleší trhy. Kromě nákupu a prodeje nepotřebných věcí či rukodělných výrobků budou moct lidé podpořit také břeclavskou Charitu či další dobročinné sbírky. Na dobrou věc poputuje také výtěžek z přehlídky začínajících alternativních kapel z Břeclavska a sousedního Slovenska. Ta jako Show Up fest začne v pět odpoledne na nádvoří zámku," informoval Petr Vlasák, který má na břeclavské radnici na starosti kulturu.

O zábavu se postará lanžhotská kapela Nechce se nám, valtičtí 7D, Další stádium chaosu z Moravského Žižkova a slovenské hip-hopové sestavy Rude&Rytmo a R.A.K. Pořádající muzikanti si sami zvolili skladbu kapel i cíl dobrovolného vstupného, které pomůže občanskému sdružení Život dětem.

„V pět hodin odpoledne také dojde na tradiční stavění máje pod zámkem a slavnostní zahájení výstavy břeclavského výtvarníka Libora Juřeny v muzeu pod vodárnou. Hodinu na to mohou lidé ochutnávat vína v Domě školství. Nádvoří zámku zase bude od pátku do neděle zdobit putovní výstava Po stopách Žerotínů, která odhalí i břeclavské kořeny šlechtického rodu," sdělil Vlasák.

Sobotní program začne od dvou hodin odpoledne jarmarkem a divadlem pro děti na louce pod břeclavským zámkem, kde se odehraje hlavní program slavností. Děti pobaví Michal Nesvadba z Kouzelné školky, od tří odpoledne jej pak vystřídá Pavel Novák se svým pořadem Cestování po světě.

„Oblíbené kapely různých hudebních žánrů obsadí pódium od půl páté odpoledne. Zahájí folkový Spirituál kvintet, naváže Hradišťan a HB Stop, roztančí vítěz televizní soutěže X – Factor Jiří Zonyga s doprovodnou kapelou Větry z jihu a na závěr vše rozparádí početný swingový orchestr Zatrestband. Ten, který pravidelně vyprodává únorové Retroplesy ve Staré Břeclavi," upozornil Petr Vlasák.

Dvaadvacátý ročník Břeclavských svatováclavských slavností však neopomene ani tradice a folklor, které budou hrát prim po celou neděli. V devět hodin ráno zahájí program na Domě školství soutěžní dětský folklorní festival. Hodinu a půl nato odslouží v kostele svatého Václava slavnostní mši.

Centrum města pak od dvou hodin odpoledne zaplní hodový krojový průvod, jenž vyrazí od tamního gymnázia a zamíří pod břeclavský zámek. „Tam kromě jarmarku vypukne od tří hodin odpoledne i hodová zábava, s níž se spojí pokračování dětského folklorního festivalu na nádvoří," dodal Vlasák.

Nabitý program

pátek
15.00 bleší trh
17.00 stavění máje, Show up fest (rock, hip hop, punk, jazz), výstava Výjevy Libora Juřeny
18.00 přehlídka vín

sobota
14.00 jarmark, To nej s Michalem Nesvadbou z Kouzelné školky
15.00 Cestování po světě 
s Pavlem Novákem
16.30 Spiritual kvintet, Hradišťan
HB Stop, Jiří Zonyga & Větry 
z jihu, Zatrestband

neděle
9.00 dětský folklorní festival
10.30 slavnostní mše
14.00 krojový průvod, jarmark
15.00 hodová zábava a dětský folklorní festival