„Z reprezentačního titulu se velmi těším. A dojímá mě hned z několika důvodů. Prvním komturem byl spisovatel Arnošt Lustig, pod jehož vstřícnou a velkorysou patronací jsem do literárního světa vstupoval. Na Brno mám navíc vazby lidské i kulturní, chodil jsem tam do školy a začínal s psaním. Jakoby se kruh uzavíral," neskrýval pocity oceněný spisovatel, který si netradiční ceremonii užil.

„Špilberk byl už zahalený do tmy a nádvoří bylo plné lidí. Orchestr začal Mozartem a přešel do rockových melodií. Když mě pak zavolali ke slavnostnímu jmenování, čekal jsem házení shnilými rajčaty. Publikum to ale vzalo jako zpestření a dokonce někdo skandoval: Ať žije Podivín," smál se spisovatel.

A pokračoval dál. „Na cestu do Brna jsem si vzal jako bodyguarda Jožku Černého. Často se špičkujeme, který z nás je slavnější. No a ve čtvrtek, oděn ve slavnostní róbě, jsem získal pocit, že já. Došel jsem tedy za dirigentem a z pozice nově nabyté suverénní moci jsem požádal, zda by mohl zapět také král moravské písničky. A oni mě poslali do háje. Slavnější než Jožka jsem ve čtvrtek byl, slavnější než Zonyga ale ne," popsal s nadsázkou koncert.

Slavnostní slib

Čestným komturem pro brněnskou kulturu jmenuje osobnosti Královský řád Moravských rytířů svatého Rostislava a Kolumbana. Ten ocenil rodáka z Podivína za záslužnou a obětavou práci, již vykonal na poli moravské literatury. Při ceremonii musel Kostrhun slíbit, že bude konat vše pro humanitu, rozvoj a důstojné postavení svaté Moravské země a porozumění mezi národy.

Hold Kostrhunově práci by mohl znamenat také nový impuls pro jeho další literární činnost. „Říkám, že ve mně spisovatelská vášeň vyhasla a nejde ji vzkřísit jinak než novou jiskrou. Možná je to ale právě ona," zamyslel se moravský literát.

„Ve srovnání s Arnoštem Lustigem jsem nedosáhl ničeho. Titulu si ale vážím, vždyť kolik máme v Podivíně rytířů. Přesto se však stále nejvíc cítím jako podivínský plebejec," uzavřel Kostrhun rozhovor sebeironicky.

PETR VLASÁK