Bezmála sedmdesát dětí „po škole". Ale žádné z nich si ani trochu nestěžuje. Důvod? Užívají si dalšího ročníku mikulovského Gymplfestu. Jednomu žákovi dokonce právě pořadatelé předávají dva tisíce korun.

„Některé studenty jsme odměnili za účast v krajských a celostátních kolech různých soutěží," vysvětluje Jana Frantelová z mikulovského Sdružení rodičů, přátel a dětí školy, které akci na nádvoří víceletého Gymnázia Mikulov uspořádalo.

Hlavním smyslem Gymplfestu je totiž podpora nadaných žáků. „Všech , co se chtějí učit," dodává Frantelová s tím, že po pětistovce dostali studenti za každou reprezentaci školy v nějaké soutěži.

Dvoutisícovou a zároveň největší odměnu si za svou píli zasloužil dvanáctiletý žák sekundy Jiří Vala. „Překvapilo mě to. Velkou zásluhu ale na tom mají určitě učitelé a rodiče," říká skromně milovník matematiky a zeměpisu.

Jsou dvě hodiny po poledni a některé dívky už se vlní před připraveným pódiem. Na rytmy mikulovské chlapecké formace Angels With Dirty Faces.

„Přijela jsem z Břeclavi pravě kvůli klukům. Mám jejich hudbu ráda," přiznává roztančená Pavlína Krejčí.

Jak dodává, zůstane na nádvoří Gymnázia Mikulov i na další kapely, které ještě dnes zahrají. Ať už na absolventy mikulovského gymnázia ze skupiny Irnis z Valtic, punkrockovou kapelu Tři Lotři z Mikulova či mikulovské Depeche Mode Revival.

„Chtěli jsme, aby vystupující kapely měli s Mikulovem nějaké vazby," odůvodňuje výběr hudebníků Frantelová.

Přesto byli do programu zařazení i studenti Gymnázia Břeclav – skupina Nechce se nám. „Máme s břeclavským gymnáziem dobré vztahy," říká Frantelová zrovna, když se opodál mihne dívka s pivem v ruce.

Má na něj nárok. Na mikulovském škole už odmaturovala a je tedy plnoletá. „To jsme si pojistili. Stříbrné pásky mají na rukou ti, co už mohou pít alkohol a děti, které ještě nesmějí, mají pásky zlaté. Nápoje čepují učitelé, kteří snadno rozeznají komu alkohol nalít a komu ne," usmívá se pořadatelka.

„To je bomba. To jsem ani nevěděla," tvrdí Kateřina Šubová, která na Gymnáziu v Mikulově úspěšně složila zkoušku z dospělosti už loni.

Na akci míní Šubová zůstat až do konce. „Je to tu dobré," pochvaluje si gymnazistka z Dolních Dunajovic.

Co nejdéle se chce zdržet i čtrnáctiletá žákyně tercie Sára Kopecká z Perné. „Pojedu domů posledním autobusem," ujišťuje. Se zlatým páskem na ruce popíjí z kelímku kofolu.