To by asi nejlépe řekli studenti hustopečského gymnázia, kteří se tuto středu snažili vymodelovat z hlíny svou vlastní „Venuši“. Přitom se zároveň snažili přiblížit historii tohoto kraje svým vrstevníkům z Rumunska, kteří do Hustopečí přijeli v rámci projektu Comenius.

Modelování Věstonické venuše byl jeden z úkolů projektu, do kterého se škola zapojila společně se středními školami v Rumunsku a Itálii. „Projekt financuje Evropská unie a běží už tři roky,“ prozradila učitelka Tereza Kratochvílová, která má projekt za hustopečské gymnázium na starosti. „Každý rok je zaměřen na studium určitého úseku z historie těchto tří zemí. Letos to vyšlo na raný paleolit – období lovců mamutů, takže Věstonická venuše u toho nemůže chybět,“ dodala.

Studenti se při modelování z hlíny výborně bavili, a jak Kratochvílová prozradila, velmi dobře si navzájem rozuměli. U příležitosti hustopečského setkání navštívili mnoho zajímavých historických míst Moravy, například Dolní Věstonice, světoznámou propast Macochu nebo Moravské zemské muzeum v Brně.

Všechna tato místa jim poskytla bohatý studijní materiál a zároveň i možnost navázat přátelské vztahy. „Bohužel v Hustopečích chyběli studenti z Itálie, na které jsme se moc těšili,“ posteskla si Tereza Kratochvílová. „Nedostali včas dotaci na cestu, a tak u nás chyběli. O to více se všichni těšíme na duben, kdy se všechny zúčastněné školy setkají v Itálii. My tam určitě chybět nebudeme,“ dodala učitelka.