Členové kapely pod vedením Jaroslava Martinka se tak společně s vedením Delty pokouší oživit tradici stylových večerů. „Zveme všechny pamětníky a příznivce předválečné a válečné československé hudby. Na ni se zaměřujeme. Proslavili ji například R. A. Dvorský a F. K. Veselý. Zahrajeme i některé světové hity swingové éry," prozrazuje lídr kapely Martinek.

On sám atmosféru taneční kavárny okusil v prvorepublikové kavárně v Luhačovicích, kde s kapelou před časem zahráli. „Bylo tam příjemné prostředí. Alespoň něco z toho chceme přenést i sem," přeje si Martinek, který hraje na housle a zpívá.

Ve foyer břeclavského kulturáku se ale nebude jen hrát a tančit. „Lidé si posedí u kávy, zákusku nebo chlebíčku," láká dál návštěvníky.

Muzikanti budou hrát stylově upravení, jak určuje móda oné doby. „Budeme rádi, pokud se k nám připojí i další lidé a proberou svůj prvorepublikový šatník," vyzývá s úsměvem Martinek.

Taneční kavárna má i své oficiální pozvané hosty. Například břeclavskou historičku Alenu Káňovou, která lidem připomene něco z historie „swingové" éry u nás.

Pořadatelé oslovili i taneční mistry, manžele Ertlovi. Ti by mohli názorně ukázat tanečním nadšencům správné taneční kroky třeba tanga a waltzu.

Vedoucí Melody Gentlemen Lednice věří, že akce osloví i mladé. „Sice hrajeme hudbu z časů našich babiček, jak se říká, ale mám zkušenost, že ji poslouchá i velká část mladého publika," přemítá nahlas Martinek.

Kavárna otevře v pátek 31. května o půl osmé večer. Vstupné je devadesát korun.

V případě úspěchu pořadatelé plánují taneční kavárnu opakovat a vytvořit tradici.

PŘEMYSL SPĚVÁK