Město pod Pálavou se tak vedle Brna, Prahy a Ostravy stane jedním ze čtyř měst, kde zpěvačka, která obecně příliš často nekoncertuje, zpříjemní adventní čas.

Szidi Tobias, vlastním jménem Sidónia Tobiášová, pochází z Královského Chlumce na východním Slovensku, kde se před 46 lety narodila do železničářské rodiny.

Dělnice v koksovně

Než vstoupila do umělecké branže, prošla si několika profesemi od dělnice v koksovně přes knihovnici až po nápovědu v divadle. Tomu se začala naplno věnovat na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě, kde už při studiu hostovala na hlavní slovenské scéně, ve Slovenském národním divadle. Tobias v národním divadle ostatně hostuje dodnes, aktuálně v představení Rechnitz Anděl zkázy.

Vídat ji na jevišti mohou diváci stále také ve hře Prach ve Studiu Lasici a Satinského či v Gazdově krvi nebo Platonovi v jejím domovském divadle Astorka Korzo 90´. Zahrála si i v několika filmech jako Díky za každé nové ráno, Kruté radosti nebo Let asfaltového holuba.

Charisma Szidi Tobias funguje stejně tak dobře na divadle, jako při koncertech. Oba umělecké světy se u ní totiž skvěle doplňují a propojují. Podstatnou roli v tom hraje i hudební žánr, kterým je pro Tobias moderní šanson.

Zpěvačka v něm vychází z kvalitních básnických textů a nezaměnitelné barvy hlasu, který se čile pohybuje od melancholie až po rozpustilou radost a lehkost bytí. Zpěvačka nahrála pět sólových alb, její hlas lze ale slyšet také v hudebních projektech autorské dvojice Hapka Horáček. Z jejich spolupráce pochází i známá píseň Na hotelu v Olomouci.

Typické pro Tobias je, že posluchače svou atmosférou pohltí živé vystoupení stejně silně jako nahrávka. To se stává zřídkakdy i u těch nejlepších hudebníků.

Ať se dobré děje

Na mikulovském zámku slibuje Szidi Tobias zahrát nejen písně z vánočního alba Ať se dobré děje, ale i oblíbené skladby ze svých starších desek. Vstupenky za 350 korun mohou zájemci stále koupit na Turistickém informačním centru v Mikulově, v břeclavském kině Koruna či valtické Galerii Reistna.

Autor se zabývá kulturou