Taneční kurzy totiž letos zažívají boom. Po televizních show Bailando nebo Star dance taneční parkety na Břeclavsku zaplňují desítky studentů, ale i dospělých, kteří touží alespoň na okamžik stát se tou pravou hvězdou sobotní noci.
„V pondělí jsme zahájili taneční kurzy pro dospělé, letos poprvé v Podivíně. Bylo to úžasné. Loni chodilo sedm párů, letos už je jich třináct, a to ještě čtyři mají přijít,“ nemohl si velkou účast vynachválit Václav Kosmák z Mikulova, který taneční vede. Nezvykle vysoký zájem je také mezi středoškoláky. „Oproti loňským dvěma třídám se tentokrát přihlásily dokonce čtyři,“ doplnil.

Mezi tanci, které se v základním kurzu mladí tanečníci učí, nesmí chybět valčík, polka, tango, mazurka, walz a slowfox. Z latinsko-amerických tanců je ale čeká také cha-cha, jive, mambo nebo smyslná salsa. „Chceme jim ukázat také něco ze současného moderního tance, jako je disco a dokonce hip-hop,“ uvedl Kosmák.

Taneční, jak je zná většina dospělých, ale nejsou jen o tanci. Své místo mají v lekcích také pravidla společenského chování a s nimi spojená otázka: Nosit, či nenosit rukavičky? „Není to příkaz, ale určitě to mladým pánům zpříjemní tanec. Když poprvé drží slečnu v náruči, potí se jim dlaně. A rukavičky mají zabránit společenskému faux pas, kdyby jí ušpinil šaty,“ vysvětlila s trochou nadsázky Dagmar Keclíková, která od neděle povede taneční kurzy pro studenty v Břeclavském Dělnickém domě.

Také ona poznala, jak mocné jsou televizní soutěže. „Středoškoláků k nám chodí tradičně hodně, to se nemění. Ale o kurzy pro dospělé je obrovský zájem. Dokonce jsme museli přidat i pokračovací kurz,“ potvrdila Keclíková.
Podle slov taneční mistryně Jany Jančové, která s manželem vede už řadu let kurzy v Hustopečích, je největším kamenem úrazu pánská obuv. „Když už dají dohromady sako, kalhoty a košili, neobtěžují se s polobotkami a obují si naprosto nevhodné boty. Za ta léta, co taneční vedeme, jsme viděli už ledacos. Třeba červené ponožky ke kalhotám po kotníky,“ zavzpomínala s úsměvem…

Více v Břeclavském deníku ve čtvrtek 4. září