Divadelní spolek bratří Mrštíků v Boleradicích, který stojí za jedinou kamennou scénou s pravidelným programem na Břeclavsku, v sobotu ožije mezinárodní Nocí divadel. Ta pozve diváky nejen do hlediště, ale i do zákulisí. Kromě toho dojde na dvojitý program, který bude mít za cíl návštěvníky zejména rozesmát a zbavit starostí běžného dne. Na programu bude jak pohádková novinka z boleradického repertoáru, tak aktuální komedie o úspěšných a přitom nešťastných lidech v podání hustopečské divadelní skupiny FOOR.

Divadelní ústav v Praze letos zapojil česká divadla do mezinárodního projektu podruhé, zájem mají malé i velké scény po celé republice.

Boleradické divadlo se akce zúčastní se svou aktuální hrou o Popelce s podtitulem Pohádka z babiččiny truhličky. Divadelní verze v režii Ivy Kahounové přiznává námět v klasické pohádce o pracovité, krásné a hodné Popelce, o její zlé a podlé maceše a dvou hloupých a fintivých nevlastních sestrách. V příběhu samozřejmě nechybí ani princ, který svou vyvolenou Popelku hledá s pomocí ztraceného střevíčku od města k městu. Jako v každé správné pohádce je dobro po zásluze odměněno a princ Popelku samozřejmě najde.

Známá pohádka, kterou letos nacvičil boleradický soubor jako své další představení, s nímž opět sklízí úspěch ve vyprodaném sále, pobaví nejen ty nejmenší diváky, ale i jejich rodiče. A to i bez Libuše Šafránkové a Pavla Trávníčka, kteří jsou spojení s filmem Václava Vorlíčka z roku 1973 a jako pohádkový evergreen plní televizní obrazovky o každých Vánocích. Svou Popelku uvedou Boleradičtí v sobotu od osmnácti hodin večer.

Tlustý prase pobaví

Na pohádku naváže komedie hustopečského ochotnického souboru FOOR, který sáhl po americkém autorovi Neilu LaButem a jeho hře Tlustý prase. Podobně jako Kaněrovci, břeclavský studentský soubor při tamní obchodní akademii, který s odvážným a navýsost aktuálním představením získal úspěch i na letošních přehlídkách amatérských divadel. Příběh vypráví o mladých a úspěšných lidech, kterým chybí to jediné přirozená láska bez přetvářky. Když se tak do sebe zamilují sympatická a obézní Helena a mladík z prosperující firmy, je na komické i krajně nepříjemné situace zaděláno.

Hra vypráví o tom, že úspěšný člověk dnes musí mít ty správné křivky na správných místech, dokonalý chrup i účes a pokud nemá ten správný vzhled, je takzvaně „out". Jelikož pro outsidery tento svět úspěch a bohatství nenabízí, žene všechny honem do posilovny nebo k plastickému chirurgovi. Obyčejný příběh o obyčejných lidech dnešní doby začne v boleradickém divadle o půl deváté.

Noc divadel by měla končit až po půlnoci, a tak se mohou návštěvníci těšit i na pokračující zábavu v prostorách vyhlášené boleradické scény.

Autor se zabývá kulturou.