PETR VLASÁK

V březnovém programu břeclavského kina Koruna divák nalezne několik lákadel, která dají vyniknout výhodám digitálního promítání. Kromě několika filmových premiér, 3D trháku Avatar a přírodovědných dokumentů se v trojrozměrné projekci představí také světově proslulá kapela U2. A to už tento víkend, konkrétně v sobotu od pěti hodin odpoledne a v neděli od osmi večer. Po promítání v lednu a únoru půjde v Koruně o poslední dvě reprízy výjimečného koncertu hudebních hvězd.

Kapela U2 vznikla v roce 1976 v irském Dublinu a původně hrála po klubech převzaté punkové skladby. Takřka od samotného počátku skupiny, která již přes pětadvacet let vyprodává sportovní haly a stadiony, zůstává její sestava téměř beze změny. Na bicí hraje Larry Mullen jr., baskytaře vládne Adam Clayton, o kytaru a klávesy se stará David Howell Evans zvaný The Edge a frontmanem a zpěvákem kapely v jedné osobě je ikona říkající si Bono Vox.

U2 jsou od počátku považováni za ztělesnění naprosto otevřené autorské výpovědi v hudbě i textech. Už prvními alby s provokativními a promyšlenými písněmi totiž vkročili do světa hudby jako politicky angažovaná autorita opírající se o křesťanskou tradici a morálku. Kapela tak často řešila vnitřní spor, zda může hrát rockovou hudbu a zároveň předávat hlubší sdělení. Přes třicet let nepřerušený úspěch kapely a patnáct vydaných alb však jasně svědčí o nalezené rovnováze.

Mezi nejoceňovanější patří alba Joshua Tree a Achtung Baby z konce osmdesátých let. Po desetileté etapě, kdy U2 zvukově experimentovali a nechali se unést vlnou elektronické hudby, na svůj původní zvuk navázali a drží se jej dodnes. 3D záznam koncertu však odkazuje na předchozí desku How to Dismantle an Atomic Bomb z roku 2004, jejíž hit Vertigo uvozuje záznam z tříletého turné.

Nápad zachytit nepopsatelnou atmosféru živelné show kapely na vrcholu sil měl Bono, jenž rovněž myslel na fanoušky limitované vysokým vstupným. Ti tak mají díky skvělé práci filmařů a zvukařů možnost naplno si vychutnat našlapaný koncert i pár let poté. Filmovou kvalitu režijně zajistil dlouhodobý spolupracovník U2 při jejich turné, Mark Pellington. Ten stojí také za záznamem šňůry k albu Zooropa z roku 1992 či koncertu Pearl Jam, nimž mimo jiné natočil nesmrtelný videoklip ke skladbě Jeremy.

Poněvadž kino provozuje Luděk Kabelka, jenž s U2 sklízel úspěchy už na nezapomenutelných rockotékách v bývalém EmM klubu, neváhá projekce vyšperkovat skvělým zvukem přímo z koncertního aparátu. Spolu s realistickým 3D efektem si tak fanoušek při Sunday Bloody Sunday nebo With Or Without You připadá jako na živém vystoupení svých hudebních hvězd.

Autor je z Břeclavi, zabývá se kulturou, zejména pak hudbou a filmy