PETR VLASÁK

Pracovní týden končí, a tak se opět nabízí čas na oblíbený víkendový odpočinek. Komu se nechce páteční a sobotní večer trávit u televizní obrazovky, neholduje výhradně relaxaci sportem a rád by naplnil svůj program kulturním vyžitím, tomu je určena tato rubrika.

V rámci oslav sto čtyřicátého výročí založení Břeclavi ve čtvrtek večer kostel v Poštorné rozezněl Mužský sbor svatého Efraima. Vystoupení maďarských pěvců bylo také součástí mezinárodního festivalu klasické hudby Concentus Moraviae. Ten letos putuje po městech jižní Moravy a Vysočiny již po sedmnácté a od minulého víkendu těší i Břeclavsko.

V sobotu o půl páté odpoledne například poctí návštěvou kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Valticích. Pod uměleckým vedoucím Robertem Hollingworthem tam za účasti souboru I Fagiolini vyvrcholí hudební dílna vokalistů.

Počet míst na seznamu vystoupení festivalu Concentus Moraviae rok od roku roste. Přesto se organizátorům daří držet se původní myšlenky, která má spojovat originální klasickou hudbu a unikátní historická místa jihu Moravy a Vysočiny. Originální a atraktivní nápad tak začal brzy přinášet ovoce a diváci si exkluzivní festival oblíbili. Beznadějně vyprodaných koncertů je i letos celá řada.

Harmonie s čísly

Festival se orientuje na historicky atraktivní a jedinečná místa, šanci tak dostávají vedle Brna, Třebíče či Žďáru nad Sázavou i menší města. U nás mezi ně patří Valtice, Mikulov či Hustopeče, nově i Kurdějov a Břeclav. Letos je hlavním tématem festivalu spojení hudby a matematiky.

Dramaturgie tak bude vážně i hravě představovat nejdůležitější aspekty čísel v hudbě a hledat jejich prostřednictvím znějící řád, který by uvedl duši posluchače do harmonie. Kromě pěveckých sborů nebo varhanních koncertů festival láká i na špičkové sólisty či početné ansámbly z celkem deseti zemí.

Sobotní vystoupení bude výjimečné právě v propojení účastníků pěvecké dílny s profesionálním souborem I Fagiolini. Vokální soubor založený v roce 1986 na oxfordské univerzitě se zabývá renesanční a soudobou hudbou pro sólový ansámbl. Každoročně účinkuje na zhruba padesáti koncertech, účastní se významných festivalů a často vystupuje jako vyslanec Britské rady v různých místech světa. Zakladatelem souboru je Robert Hollingworth, specialista na italskou renesanci, jenž sobotní vystoupení povede.

Vyvrcholení celodenního workshopu pod Hollingworthovým vedením za účasti I Fagiolini a několika desítek ansámblových zpěváků z celé České republiky a zahraničí spojí pěvecké síly, jež s instrumentálním doprovodem uvedou monumentální Striggiovu renesanční mši pro pět osmihlasých sborů.

Vloni jsem si na závěr pozvánky na Concentus Moraviae posteskl, proč na seznamu míst není taky Břeclav a její synagoga či poštorenský kostel. Letos už můžu být spokojený, město zájem projevilo a stalo se součástí originálního projektu s vytříbenou dramaturgií.

Autor je z Břeclavi, zabývá se kulturou, zejména pak hudbou a filmy