A nejen to. Celorepubliková akce s názvem Týden knihoven pro ně totiž připravila řadu zajímavých besed, programů a soutěží.
„Celý týden tady máme výstavku Knihovnická bašta aneb Romány na talíři. Jsou to knihy, které mají něco společného s jídlem,“ popisovala knihovnice Jitka Horáková z hustopečské knihovny. Zároveň si mohly děti zasoutěžit o nejlepší recepty v soutěži O zlatou knihovnickou vařečku. Podle slov Horákové se ale většina čtenářů těší na Čarování s ovocem a zeleninou. To se koná dnes od tří hodin odpoledne a příchozí si mohou prohlédnout a naučit dekorativně zdobit čersvé plody. „Chtěli jsme lidi nalákat také na upomínkovou amnestii, kdy mohou zapomenuté knihy vrátit je bez pokuty. Jedna paní přišla se slovy, že s vrácením čekala právě na tento týden a že za rok tady bude znova,“ doplnila se smíchem Horáková.

Pohořelická knihovna pořádá celý říjen soutěže pro děti s názvem Slavné literární dvojice a Malé hlavylámání. Kromě toho také besedy pro družiny a děti. „Snažíme se nejmenší čtenáře přitáhnout na bezplatný zápis do knihovny. Je o něj velký zájem“ sdělila její vedoucí Eva Lukešová.

Pro knihovny je Týden knihoven svátkem, kdy se mohou představit stávajícím i potencionálním čtenářům v tom nejlepším světle. „Pořádáme kurzy internetu pro seniory a třináctého října také burzu vyřazených knih. Tím, že jsme otevřeli dveře všem, už se nám přihlásilo několik nových čtenářů,“ pochvalovala si Lenka Soukupová z Mikulova.
To břeclavská knihovna Týden knihoven přesunula až na listopad. Zato ale chystá opravdu bohatý program pro malé i dospělé.

 

 

1. – 7. října 2007 Týden knihoven – 11. ročník Týden knihoven

Letos s mottem Knihovnická bašta

Sekce veřejných knihoven SKIP vyhlašuje již 11. ročník celostátní akce Týden knihoven. Letošní motto může znamenat knihovnické "jídlo", pochutnáni, speciality, lahůdky, nebo též baštu moudrosti a vzdělání. Zaleží na Vás. Dovedeme si představit, že v knihovnách přichystáte "jídelní" lístky s nejlepšími lahůdkami a "minutkami" pro tento týden i s běžným denním menu (půjčování, informace, MVS…). Už vidíme nabídky "dětských jídel" či něčeho na zub pro seniory atp. Věříme, že budete kreativní, a hlavně že dáte vědět, jak jste Týden pojali.

Připraven je opět formulář k evidenci akci. Budeme rovněž rádi, když informaci rozšíříte do knihoven ve Vaší regionální působnosti. Děkujeme.
Předpokládáme, že vznikne celá řada velmi zajímavých aktivit a výstupů a prosíme již teď, zaregistrujte včas své akce, posílejte nám elektronické pozvánky či informace o plánu i průběhu a především odkazy na webové adresy, kde zakcí budou zprávy, fotografie apod. A publikujte, publikujte, publikujte!

Navrhujeme, aby Velké říjnové společné čtení vpondělí 1. 10. bylo zahájeno četbou z díla Fráni Šrámka, od jehož narození letos uplynulo 130 let, ale to už bude záležet na vaší úvaze. Nezapomeňte své veřejné čteni evidovat, formulář naleznete zde: http://knihovnam.nkp.cz/sekce.php3?page=02_Odb/verCteni06.htm

Motto Týdne není žádné dogma; vítáme iniciativu všech knihoven, i těch, které se rozhodly pro téma jiné. Přesto centrálně budeme média informovat o společném tématu.

Společné aktivity Týdne knihoven 1. – 7.10.2007

Čt 27. 9. Knihovnický happening v Plzni
Po 1. 10. Velké Říjnové Společné Čtení aneb Pocta literatuře (Fráňu Šrámkovi)
Čt 4.10. Knihovna roku – vyhlášení ceny Ministerstva kultury ČR

Další aktivity během této akce záleží na každé knihovně; pro inspiraci uvádíme: besedy, přednášky, kurzy, dny otevřených dveří, autogramiády, soutěže, nejrůznější setkání, výstavy, happeningy, zkrátka vše, v čem se jako obvykle projeví nápaditost, kreativita a invence knihovníků i knihoven…

Dotazník k účasti v Týdnu knihoven (registrace akcí) – tradičně připravil ing. M. Svoboda – naleznete: http://www.stk.cz/skip/TK
Vyplňte nejpozději do 20. září, ale čím dříve, tím lépe.Z těchto materiálů budou vytvářeny tiskové zprávy a přehled zajímavých akcí pro média.

Akce je dobrovolná, kdo nechce, nezúčastní se – nic nepokazí (ale také nic neudělá).

zdroj: Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky