„Za zimních mrazivých večerů opouštíme teplo domovů a míříme do ledového kulturáku vyzbrojení termoskami se svařákem. Díky té zimě totiž vznikl i náš název," vypráví vedoucí ochotníků Radka Schardová.

Letos ale nastala změna. Díky vzniku mateřského centra v Uherčicích se v kulturním domě více topí, a tak i divadelníci mohli odhodit svršky. „Proto jsme zabrousili do malinko jiných vod než doposud a nastudovali lechtivou komedii s názvem (Ne)prodejné manželky," objasňuje žena.

Ve hře jde o to, že dvojice obchodníků, Norman a Stanley, hodlá prodat svou speditérskou firmu mladým švédským podnikatelům. Ti si k podpisu smlouvy vyžádali i placenou dámskou společnost. A to nejen z nemravných důvodů, mají to totiž náramně vymyšlené. Norman a Stanley „lehké holky" samozřejmě ve prospěch jednání objednají.

Co se ale stane, když se v hotelovém apartmá nečekaně objeví i manželky obchodníků a Švédi si je spletou s objednanými dívkami?

Na jaře se soubor snaží pobavit nejen uherčické diváky, ale i obecenstvo v okolních vesnicích.

„Jezdíme podobně jako kočovní herci. Ve vypůjčené dodávce od uherčického podnikatele. Do ní po vynesení stavebního materiálu a vymetení cementu, písku a vápna naskládáme kulisy a cestujeme po okolních kulturních domech," popisuje vedoucí, jež je zároveň režisérkou ochotnického souboru.

Premiéru Bezkameňáci uvedli začátkem března, kde jinde než v domácích Uherčicích. A zahrají ji ještě několikrát, tuto sobotu v Moutnici, příští sobotu v sedm hodin večer 
v Ivani, pak v Dyjákovicích, Nosislavi a sedmnáctého května opět v Uherčicích.