Návštěvníci mohou od desíti dopoledne do pěti hodin odpoledne na vlastní oči pozorovat vznik uměleckých děl a setkat se i s jejich autory. „Přijďte do mé dílny na ulici Jana Moláka v Břeclavi," pozval například břeclavský malíř Antonín Vojtek.

Akce je určená zvláště pro ty, kteří chtějí nahlédnout do tajů řemeslného zpracování výtvarného materiálu. „Pro ty, které zajímá nejen výsledné výtvarné dílo, ale i tajuplný průběh jeho zrození. Projekt přináší mnohé navíc nejen návštěvníkům, ale také umělcům samotným. Při setkáních a rozhovorech mají příležitost zjistit, jak je jejich dílo a jejich umělecký rukopis vnímaný a přijímaný publikem a zároveň mají možnost svá díla zájemcům nabídnout ke koupi," uvedl k pravidelné akci ředil pořadatelské Galerie výtvarného umění v Hodoníně Josef Fantura.

Své dílny otevřou malíři, sochaři, grafici, keramici, kováři, šperkaři, oděvní výtvarníci či mozaikáři již po šesté. „V celém Jihomoravském kraji se letos přihlásilo přes sto zájemců a připojují se tak k Jihočeskému kraji, Vysočině a Dolnímu Rakousku, kde ateliéry otevřou později," sdělil Fantura.

Kdo se zapojil

Výběr z Břeclavska:

Jaroslav Blažek – Široký dvůr, Břeclav

Eat art Gallery – Mikulov

Galerie Konvent – Mikulov

Galerie Reistna – Valtice

Komarov Vitaly – Slovácká, Lednice

Karel Křivánek – Nerudova, Břeclav

Městské muzeum a galerie – Břeclav

Božena Uhrová – Výmol, Moravská Nová Ves

Antonín Vojtek – Jana Moláka, Břeclav