V Mikulově ví, jak přilákat davy. Pálavským vinobraním. Lidé mířící za bohatým kulturním programem, burčákem a nejrůznějšími dobrotami u stánků, se letos poznávali hodně zblízka. Na náměstí se při sobotním historickém průvodu mačkaly a vrážely do sebe tisíce návštěvníků. Ale málokomu to vadilo. Panovala dobrá nálada a nejčastější výraz byl úsměv od ucha k uchu.

„Lidí přišlo přes čtyřicet tisíc, což je rekord. Loni bylo kolem třiceti tisíc. Jak jsem tak procházela městem, všimla jsem si, že bylo i méně opilých lidí, kteří by se třeba někde povalovali,“ pochvalovala zlepšující se úroveň tradiční akce mikulovská místostarostka Ilona Žišková Vágnerová.

Přiznala, že neví, zda lze Pálavské vinobraní posunout ještě dál. Takové množství lidí v ulicích bylo totiž na hranici únosnosti. „Velké návštěvnosti pomohla dobrá propagace a určitě i nastartovaná spolupráce se Znojmem. Samozřejmě to byl hlavně bohatý program a spousta lákadel. Každý si zkrátka vybral to své,“ poukázala.

„Měli to pěkně připravené. Jezdil jsem na vinobraní do Znojma a Mikulova před takovými třiceti lety, a to bývaly velké průvody. Tehdy bylo více koní a mnohem víc lidí oblečených ve starých krojích,“ porovnal akci s odstupem mnoha let Milan Novák z Klatov, ale i tak byl na výsost spokojený. S úsměvem podotkl, že burčák je pořád stejně kvalitní.

Menší trhliny v jinak hladkém průběhu vinobraní způsobili zloději. Vytrestali nepozorné turisty, kteří třeba jen na chvíli pustili z očí své osobní věci. „Krádeží bylo o něco více než loni. Mohou za to skupinky, které se na takové velké akce specializují,“ vysvětlil velitel Městské policie Mikulov Jiří Hamerník.

Strážníci také pomáhali hledat tři děti, které se při sobotním programu ztratily svým rodičům. „Pomohl nám kamerový systém. Díky němu jsme dvě z nich bez problémů našli,“ vyzdvihl význam kamer Hamerník.

Městští policisté letos řešili minimum případů, při kterých by museli pomáhat na nohy lidem, kteří to přehnali s alkoholem. „Rok od roku má vinobraní lepší kulturu,“ pochvaloval si po místostarostce i velitel strážníků.