„Dobré ráno. Pojďte s námi na snídani," vyzývá čtyři produkční muž, s nímž se vevnitř potkávám. Filmař nevtipkuje, před chvílí očividně vstával.

Kardinál Richelieu

Ruské natáčení, pomyslím si. Z předsudků mě brzy vyvádí jedna z produkčních. Za všechno totiž může kardinál Richelieu.

„Ve Valticích točíme dva dny. Středeční plán počítal se začátkem v pravé poledne. Herec, který hraje kardinála Richelie, měl ale zpožděné letadlo. Poslali jsme tak raději celý štáb i herce spát, budeme končit nejdřív ve čtyři ráno," osvětlila situaci Kateřina Ulrychová z filmové společnosti K-Internacional, která natáčení v České republice připravuje.

S ruským režisérem a herci už navštívila historické centrum Olomouce, kde natáčeli bojové scény na jednom z tamních náměstíček. V útrobách valtického zámku naopak vznikají romantické scény s královským párem a zákeřným kardinálem. V úterý a ve středu se tak mohli lidé ve Valticích lehce vrátit v čase.

„První den natáčení jsem měla zámeckou kavárnu se vším všudy. Na kávě a sladkostech si tu na gaučích pochutnávalo asi deset krásně ustrojených princezen. Škoda, že jsem neměla foťák," usmívala se provozovatelka Café Lichtenstein v rohu zámeckého nádvoří Adéla Hačundová z Břeclavi.

Po hromadné snídani ve čtyři odpoledne začíná být živo. Kardinál už má přijet. Všichni rychle do kostýmů a jde se točit, ať se končí před svítáním.

Pernštejn čeká

Režisér Sergej Žigunov a jeho štáb kromě Sankt Petěrburgu, Olomouce a Valtic pokračuje dál na hrad Pernštejn a Bouzov. Seriál má být hotový na začátku příštího roku.

„Filmový štáb je mezinárodní. Koordinátorem šermířských soubojů je francouzský kaskadér Michel Carliéze se svým týmem. Speciálně vycvičení koně se zase vezli z Litvy. Zbraně jako muškety, halapartny a kordy jsou z Čech a šaty pro královský pár jsou ze Španělska a Francie," doplnila Ulrychová s tím, že o hromadné scény s komparzem se stará český režisér Jan Kočí.

V sedm večer přijímám kromě fotek z natáčení i aktuální stav na valtickém zámku. Štáb čeká, herci taky, oběd bude v jedenáct v noci. Červený kostým pro hlavní postavu však zatím visí na věšáku. Kardinál Richelieu je stále na cestě.

PETR VLASÁK