„Že natočíme cédéčko jsme se rozhodli už začátkem loňského roku. Doutnalo to v nás však už delší dobu. Dá se říct, že většími iniciátory, kteří na vydání desky tlačili, byli chlapi. Jejich sbor je věkově starší. Říkali, že kdo ví, do kdy budou ještě zpívat, a proto že by nebylo špatné dosavadní snažení korunovat právě nazpíváním desky,“ vysvětluje důvody vedoucí ke zrození vůbec prvního hudebního dítka Valtické krojované společnosti její předsedkyně Marie Minaříková.

Jak dodala, mužský sbor Valtice ve svém složení působí šest let, zatímco ženský sbor Výběr z bobulí pouhé čtyři roky. „Dá se říct, že je na desce většina z těch písniček, které jsme se od začátku fungování obou sborů naučili,“ dodává Minaříková.

Nejraději mají zpěváci podle jejích slov písničku Začul sem já novinečku. Ta také vévodí názvu desky. „Máme k ní zvláštní vztah. To proto, že ji napsal valtický rodák pan Dvořáček,“ vypráví předsedkyně.

Z písniček z Podluží, které zpívají muži, se na cédéčku objeví například Za Tvrdonicama, Už dozrála kukurička nebo Ani jsem nevěděl, že budu voják. „My ženy tam máme spíše veselejší písničky,“ usmívá se Minaříková s tím, že hudební doprovod sborům ke zpěvu nahrála cimbálová muzika Kapura s primáškou Veronikou Jíchovou.

Minaříková také podotýká, že největším problémem bylo sehnat dostatek peněz. „Zpočátku jsme s tím měli problémy. Museli jsme se rozběhnout po všech známých, které máme, a hledat sponzory. Další boj byl potom o to, abychom vůbec obstáli v nahrávacím studiu. Zpívat před lidmi a nahrát cédéčko jsou totiž dvě rozdílné věci,“ popisuje strasti žena z Valtic.

Jak poznamenává, žádné speciální vystoupení sbory nechystají. „Sedmého května však zahrajeme lidem na festivalu Setkání sousedů pod Taneční horou,“ láká Minaříková na koncert, na kterém zazní i písničky z nového alba. To je k dostání po vyžádání na e–mailové adrese valkrojspol@seznam.cz nebo telefonním čísle 736 637 374.