Choreografie nástupu a některých tanců tak ožila díky novému pojetí a vesnice se sobotní odpoledne zaplavila kroji 36 stárků, 6 sklepníků a skupiny dětí v krojích. Cvrčovické ženy dlouho před hody učily mladší páry tančit, zpívat a další povinnosti spojené s oslavou hodů. Ivoš Janičata ze Střediska volného času v Pohořelicích je naučil verbuňk. A mladí do všeho šli s nadšením.

Však taky byli pořádně pyšní na své hody. „Čí sú hody? Naše!“ znělo Cvrčovicemi celý víkend. Za svoje si hody vzali i Cvrčovičtí, protože ve vísce, která má kolem 600 obyvatel, se na hodovní zábavě sešlo přes 400 lidí, včetně samotných stárků. Hody se tak nestaly jen pouhým folklorním představením, ale i oslavou Cvrčovic, na které se scházejí nejen ti, kdo v nich bydlí, ale i ti, kdo se zde narodili a dnes se vrací zavzpomínat mezi své blízké.

Ve Cvrčovicích v posledních dvou letech ožívají kulturní spolky, které se snaží navázat na staré tradice na vesnicích. K tradičním fotbalistům, vodákům a mysliveckému sdružení se tak přidaly dva spolky žen – Cvrčovická děvčata a Dámský klub, ve kterém ožívají rozmanité ruční práce. V posledním roce se do dění v obci podařilo také zapojit mladé, kteří dokonce vypracovali projekt sportovního rozvoje obce, na který žádají o dotace z evropských fondů.

A že nevíte, jak se vlastně tančí ten verbuňk? Tak si do kalendáře poznačte cvrčovické hody a přijďte se na ně podívat. Cvrčovičtí hody totiž už jen tak nepustí z ruky a příští rok roztančí celou vesnici znovu. Místní stárci - vás návštěvníky - do kola vtáhnou za hodovní večer mockrát.

(šal)