Lehká matematika stačila k součtu lidí, kteří chtějí stanout v čele břeclavského muzea a galerie. To se v okresním městě stará také o cestovní ruch 
a pořádání kulturních akcí. Termín pro poslání přihlášky do výběrového řízení vypršel v pondělí. Výsledek: čtyři zájemci. Nový šéf se nelehké funkce chopí od září, kdy oficiálně nahradí Janu Kramářovou. Bývalá ředitelka vydržela v čele muzea rok a čtvrt. Nedávno rezignovala poté, co se názorově rozešla s některými představiteli radnice.

Mluvčí Břeclavi Jiří Holobrádek vzkázal: „Do výběrového řízení se přihlásili čtyři uchazeči. Komise zasedne devětadvacátého srpna. O přesném termínu nástupu nového ředitele se rozhodne na schůzce, která se uskuteční v tomto týdnu."

A místostarosta Svatopluk Pěček z ANO, zodpovědný mimo jiné za kulturu, doplnil: „Nový ředitel by měl mít potřebné zkušenosti. 
A chceme, aby se pozice ujal od září."

Kdo je mezi kandidáty? Zájem měl třeba Petr Dlouhý, který je nyní pověřený dočasným vedením. Dřívější ředitelky Evženie Klanicová a Alena Káňová snahu o návrat zavrhly.

K muzeu se výraznější pozornost stočila loni, kdy vedení města rozhodlo o jeho sloučení s odborem kultury a rozšíření pracovního „záběru". Část opozice, především pak ODS či lidovci, krok opakovaně kritizovala.

Například Leopold Levák z opoziční KSČM nyní doufá ve správný výběr. „Dřívější rozpory ohledně ředitele byly zejména v koalici. Je hlavně v jejím zájmu, aby vybrala kvalitního člověka. Muzeum si to zaslouží. Zatím je to ale předčasné, uvidíme, kdo se vůbec přihlásil," reagoval Levák.

Marcela Pardovská z KDU-ČSL očekává, že půjde o člověka s manažerskými i odbornými schopnostmi. „Muzeum a galerie totiž vykonává celou škálu odborných činností: od muzejnictví, archivnictví, sbírkotvornou činnost až po činnosti spojené s kulturou a cestovním ruchem," uvedla zastupitelka.

Nezbytný je ale podle ní také důraz na ekonomiku. Právě ta v muzeu dlouhodobě pokulhávala, jak naznačil starosta Břeclavi Pavel Dominik po nedávném auditu. „V účetních věcech nebyl úplný pořádek," poznamenal před časem Dominik. Zároveň vyloučil, že by došlo ke zpronevěře nebo jinému trestnému činu.

Exředitelka Kramářová po konci ve vedení příspěvkové organizace naznačila, že kvůli tlaku některých představitelů města zváží postup s právníky.