Jestliže by měla z amplionů městského rozhlasu v Pohořelicích znít píseň Jednoho dne se vrátíš, pak to bylo v neděli. Skladba je neodmyslitelně spjatá s jednou z nejvýraznějších českých zpěvaček uplynulých desetiletí a významnou pohořelickou rodačkou Věrou Špinarovou. Ta zemřela ve věku pětašedesáti let v neděli v pražské motolské nemocnici.

Informace o jejím úmrtí se mezi lidi dostala v pondělí. Smutek zavládl také u mnoha obyvatel Pohořelic a blízkých vsí, kde Špinarová strávila dětství. Z té doby si ji pamatuje například Jana Světlíková. „Znala jsem ji jako dítě, když běhala po Pohořelicích. Původně pocházím z blízkých Cvrčovic, kde měla strýce. Byla to normální holka, která stejně jako my všichni ostatní v té době běhala po venku ušmudlaná," vyprávěla Světlíková. Smrt Špinarové ji velmi zasáhla, přestože se po jejím odchodu do „velkého světa" už nestýkaly a nebyly v kontaktu.

Špinarová vystoupila v rodných Pohořelicích v roce 1972 a poté až na městských slavnostech o čtyřicet let později. Podívat se na ni přišlo množství známých a kamarádů z dětství. „Pohořelice jsou moje srdeční záležitost. Vzpomenu si třeba na most, jak jsem po něm ručkovala z druhé strany. Můj brácha prostrčil hlavu mezi šprušlema, takže naši nevěděli, jestli mají zachraňovat mě, nebo jeho," řekla tehdy zpěvačka Deníku Rovnost.

„BYL TO DYNAMIT"

Na posledním pohořelickém koncertu s ní ladila detaily pracovnice města Alena Bilavčíková. Popisuje ji jako velmi příjemnou dámu, která před vystoupením v rodišti těžko skrývala nervozitu. „Bylo to pro ni důležité. Čekala, jak ji lidé přijmou. Byla úžasná. Vešla na pódium a… Byl to dynamit. Ani se jí nechtělo odjíždět. Přišla spousta známých a nevím o tom, že by někoho odmítla," vzpomínala Bilavčíková.

Špinarová zkolabovala minulou středu při koncertu v Čáslavi. Zastavilo se jí srdce a ve velmi vážném zdravotním stavu byla transportována vrtulníkem do nemocnice, kde na konci týdne skonala.

Syn zpěvačky  Adam Pavlík poděkoval lékařům i fanouškům za péči a podporu. „Poslední rozloučení se uskuteční v Ostravě," uvedl Pavlík.

Zdroj: Youtube

První píseň v patnácti

Věra Špinarová se narodila 23. prosince 1951 v Pohořelicích. Byla obdařena úžasným hlasem. Už jako dítě se s rodiči přestěhovala do Ostravy a v patnácti letech nazpívala svou první píseň Já před tebou klečím.

V jedenadvaceti letech jí vyšlo první album s názvem Andromeda u společnosti Panton. Účinkovala postupně s kapelami Flamingo, Majestic a orchestrem Ivo Pavlíka, což byl její první manžel, s nímž má syna Adama. Později sestavila skupinu Speciál. Jejím druhým manželem se stal v roce 1984 bubeník Vítězslav Vávra, s nímž se ale také po čase rozvedla.

Dřívější rozhovor s Věrou Špinarovou: Pohořelice mám v srdci, řekla zpěvačka 
Pohořelice – Přezdívá se jí česká Janis Joplin. Zpěvačka Věra Špinarová sice od svých sedmi let bydlí v Ostravě, ale v Pohořelicích a okolí dodnes žijí její příbuzní.  

Vzpomínáte na Pohořelice?
Stále, protože jsem tady prožila úžasné dětství. Pohořelice jsou moje srdeční záležitost. Pocházíme odtud. 

Jezdíte sem?
Moc často už ne. Když sem ale přijedu, na člověka to tak nějak padne. Vzpomenu si třeba na most, jak jsem po něm ručkovala z druhé strany. A můj brácha prostrčil hlavu mezi šprušlema, takže naši nevěděli, jestli mají zachraňovat mě, nebo jeho. 

Jezdila jste sem z Ostravy na prázdniny?
Ano, k babičce. A nejen na ty letní. Moje nejlepší zimní prázdniny byly, když v Ostravě vyhlásili měsíční uhelné volno. Byla strašná zima, Jihlavka byla zamrzlá a my jsme jezdili na bruslích kilometry po řece jako v Holandsku. Taky jsem si užívala splav ve Cvrčovicích. Koupali jsme se a chytali rybičky. 

Udržujete s někým vztahy?
Dodnes se kamarádím s Jarkou Šikovou, za svobodna Starou. Stále se navštěvujeme a telefonujeme si. 

Co říkáte na publikum?
Reakce lidí byla úžasná. Asi byli všichni zvědaví a chtěli mě vidět naživo. Naposledy jsem tady hrála, když jsem začínala. V kině, v roce 1972. Ale není to moje chyba. Kdyby mě pozvali častěji, přijela bych. Ráda.
 
MICHAL ŠUPÁLEK

Zdroj: Youtube

Věra Špinarová po sobě zanechala celou řadu krásných písní, například Meteor lásky, Volej, volej, Music box, Bílá jawa 250, Raketou na Mars nebo Měj mě rád a mnoho dalších. Jejím největším hitem je už řadu let melodie z filmu Tenkrát na západě s českým textem Zbyška Malého, tedy píseň Jednoho dne se vrátíš.

„To byl velký dramaturgický počin Iva Pavlíka. Pamatuji si, že tuto Morriconeho melodii z filmu Tenkrát na Západě vybral právě on, ale byla bez textu. Spolupracoval se Zbyškem Malým, který napsal úžasně nadčasový text, vpravdě básnický, jenž evokuje radost, smutek a další poetické záležitosti. K úspěchu nahrávky samozřejmě pomohl Ostravský rozhlasový orchestr a hudební aranžmá Drahoslava Volejníčka. Je zajímavé, že tato písnička byla dlouho natočená, nikdo si ji nevšiml. Až v televizním pořadu Ring volný se mě režisér František Polák zeptal, jestli nemám nějakou pomalou písničku. A když to v televizi zaznělo, jako by se národ zbláznil, stala se píseň velkým hitem, z čehož mám pochopitelně radost," svěřila se Věra Špinarová v exkluzívním rozhovoru pro Deník u příležitosti svých pětašedesátin vloni v prosinci.

„Jsem s Ostravou tak neodmyslitelně spjatá, že vlastně nikoho ani nenapadne, že bych mohla být odjinud," tvrdila zpěvačka. Do Ostravy jsem se dostala s rodiči v sedmi letech, kdy tam tatínek odešel jako horník za prací… Celý můj další život a hudební kariéra jsou spojeny bezmála výhradně s Ostravou," řekla v minulosti Deníku zpěvačka.

V rozhovoru pro Deník před několika lety také zavzpomínala nejen na začátky své kariéry, či své největší hity, ale odpověděla také na otázky z osobního života - více zde: Věra Špinarová slaví šedesátiny.

Božský hlas

Věra Špinarova účinkovala na profesionální hudební scéně téměř půl století. Na otázku Deníku, zda přemýšlela někdy o tom, kde získala tak obrovský hlasový fond, který jí záviděly mnohé operní pěvkyně, před časem odpověděla:

„Sama si kladu mnohdy tuto otázku, vždyť mám menší postavu a s altovým projevem a velkým hlasovým rozsahem jsem nikdy pořádně neuměla hospodařit… Právě v ostravském rozhlase se mi moc v tomto směru věnovali," odpověděla tehdy umělkyně.

Její blízcí

Ve výše zmíněném rozhovoru zazněla rovněž otázka na které přátele či kolegy a kolegyně z branže ráda vzpomíná.

„Nikdy jsem neměla nějak moc široký okruh spolupracovníků. Pokud jde o hudbu, tak pěkné písničky mi napsali například Ivo Pavlík a Andonis Civopulos, a pokud jde o textaře, protože jsem zpívala a zpívám i hodně převzatých zahraničních melodií, tak nesmím zapomenout na Vladimíra Čorta a Pavla Vrbu, s nímž jsme se měli hodně rádi, napsali mi úžasné texty. Výborný je Petr Šiška, Jiřina Fikejzová mi věnovala jeden krásný text v albu Stíny výsluní. Jaroslav Wykrent mi napsal také úžasné věci. Jsem nešťastná z toho, že už Pavel Vrba mezi námi není, který chtěl ještě pro mě něco nového vytvořit… Dobře píše Lešek Wronka, ale také nesmím zapomenout na svého syna Adama," odpověděla tenkrát Věra Špinarová.

Patřila ke stálicím naší rockové i populární hudby a pro svůj nenapodobitelný sytý hlas i pro temperamentní a vitální vystupování na koncertech se stala jednou z nejoblíbenějších našich zpěvaček. Ve Věře Špinarové odešla velká osobnost naší hudební scény. A je nám to moc a moc líto.