Symbolickou tečku za jejich současným stavem vyhovujícím nanejvýš netopýrům udělala divadelní komedie Velká zebra aneb Jak že se to jmenujete francouzského dramatika Jean-Jacquese Bricairea. Doufají v to nejen Ledničtí.

„Bylo to symbolické rozloučení s neutěšenými jízdárnami. Chtěli jsme lidi z Lednice a okolí dostat do těchto prostor, aby je viděli, ještě než začne jejich oprava,“ zdůvodnil divadlo v bojových podmínkách Jaroslav Martinek z Okrašlovacího spolku Lednice. Ten představení, na které si našla cestu bezmála pětistovka diváků, pořádal společně s obcí.

Právě díky partě dobrovolníků zpestřili nedělní večer v jízdárnách profesionálové z Divadla Palace. „Lidé z okrašlovacího spolku jsou mí přátelé, které se snažím všemožně podporovat. Naposledy jsem tady byl v létě, když otevírali dětské hřiště. Jestli jsme dnes čemusi posloužili, tak by to bylo úžasné. No a i kdyby to nevyšlo a pobavili jsme lidi, tak alespoň to má smysl,“ zamýšlel se po představení herec Ondřej Vetchý.

Kromě komedie o přelétavém Christianovi si mohli lidé v barokních jízdárnách prohlédnout i projekt jejich přeměny na multifunkční vzdělávací a kulturní centrum.

„Tento okamžik je pro nás velmi významný. Plánujeme opravu těchto překrásných částí lednického zámku. Věřím, že se zde v dalších letech budeme setkávat už v opravených prostorách,“ vyjádřil naději lednický starosta Libor Kabát.

Snahy o úpravy lednických jízdáren pro potřeby kulturních a společenských akcí sahají už do doby před dvaceti lety. Tehdy stavební práce dokonce začaly, ale nikdy se je nepodařilo dokončit. O deset let později zahrála pro jízdárny na benefičním koncertu Českomoravské hudební společnosti. První konkrétní výsledky se ale rýsují až nyní.

Kvůli plánované rekonstrukci za téměř pět set milionů korun vzniklo zájmové sdružení, jehož členy jsou obec Lednice, Jihomoravský kraj, Národní památkový ústav, Centrála cestovního ruchu jižní Moravy a několik vysokých škol. Ředitelka Národního památkového ústavu už také podepsala smlouvu o výpůjčce jízdárny od státu, čím se pro sdružení otevřela možnost čerpat dotace z integračního operačního programu Evropské unie.

„Mohu potvrdit, že ministerstvo kultury přijalo žádost na vybudování polyfunkčního centra v jízdárnách Zámku Lednice. Jak dopadne, nesmíme ani naznačovat. Nicméně vám přeji, abychom se zde v roce 2014, kdy projektová žádost předpokládá ukončení prací, setkali při představení Velká zebra, malá zebra nebo nějaké jiné zvíře,“ řekl divákům Zdeněk Novák z ministerstva kultury, který se na divadlo do jízdáren rovněž přijel podívat.