„Slíbila jsem, že připravím něco k Vánocům a především pro děti,“ směje se nadšená sběratelka a obdivovatelka starých věcí Anna Klonová.

Na Vánoční výstavě mají největší zastoupení hračky. „K vidění je například kočárek starý osmdesát let, dřevěný koník na kolečkách z padesátých let nebo starý obchůdek z první republiky,“ vypočítává majitelka vetešnictví.

Nechybí ani celá řada panenek odlišné velikosti, staří i barvy. „Pro mě je nejvzácnější panenka, se kterou jsem si jako malá hrávala. Ale návštěvníci mohou vidět i slámou vycpanou panenku, panenku starou asi sto let, panenku s tmavou pletí nebo také panenky v podlužáckém kroji,“ vyjmenovává žena.

Ve svém vetešnickém království vystavuje také předměty, jež k Vánocům neodmyslitelně patří. „Jsou zde staré ozdoby z korálků či perliček. Také formičky a formy na cukroví, bábovky a vánočky, které se používaly na pečení,“ popisuje Klonová.

Staré předměty sbírá už od svých deseti let. „Nejdříve jsem sbírala obaly od žvýkaček a čokolád. Potom známky a odznaky. Panenky sbírám asi patnáct let,“ vzpomíná.

Podle jejích slov výstava s vánoční tématikou nejvíce láká rodiče s dětmi. „Výstava je opravdu moc krásná. Člověk má pocit, že se vrátil do starý časů,“ svěřuje se Ivana Benadová z Valtic, která do vetešnictví u autobusového nádraží chodí poměrně často.

Vánoční výstavu mohou lidé ve vetešnictví navštívit každý den až do konce roku.

VERONIKA SCHALLENBERGEROVÁ