Letos jsem se na vinobraní těšil plný očekávání, co nového si zase Mikulovští pro o rok starší a náročnější turisty přichystají. Slibovali, že novinky budou, nicméně pohled zúžený na nejnavštěvovanější lákadlo třídenní veselice – příjezd krále Václava IV. – nenabízel žádné velké změny. A tak se i stalo.

„Poslední chvíle jsem trávil v zajetí, proto i má zbroj poněkud zrezla. Nicméně včerejšího dne mi pan purkmistr i s městskou radou zaslal zbrojnoše Mikulova, aby vybojovali mou čest, mou osobu a korunu Království českého opět vám, Čechům, Moravanům. Díky za to,“ zdravil představitel panovníka na pódiu u radnice.

Králi nenalili burčák

Předtím, než se vyhoupl zpět do sedla, oslovil své věrné: „Nuže, lidičky. Nevím, jak vám, ale mně se v Mikulově líbí a asi tady setrvám déle. Je tady dosti mázhausů, pane purkmistře?“ ptal se. Po odpovědi, že je v Mikulově všeho dosti, vydal se na cestu městem. Společnost mu dělaly stovky fotoaparátů a kamer.

Žel, králův výlet na koni měl drobné jenže. Při spanilé jízdě uličkami města mu chyběl typický kelímek s burčákem. Organizátoři pozapomněli, že i král rád polaská své chuťové pohárky tímto na výsost chutným mokem. „Ani mi nenalejí,“ stěžoval si po cestě.

Dočkal se až několik metrů před kolbištěm, tedy amfiteátrem. Plný kelímek burčáku mu kupodivu poskytl jeden z fotografů. A nutno dodat, pít burčák v sedle, když se kůň rozjede, není dobrý nápad. Milý živý králův dopravní prostředek způsobil, že půl kelímku chutného pití neskončilo v žaludku Jeho Výsosti, nýbrž na jeho vyleštěném brnění.

Václav měl úspěch

Kůň měl zřejmě také chuť, a tak jezdci nedopřál to potěšení. Král nakonec několik kapek ochutnal a z jeho spokojeného výrazu lze usuzovat, že mu burčák není cizí.

A jak se král líbil svým poddaným? Michal Machálek, malý krojovaný chlapec, který přijel zatančit a zazpívat z Lipova, se svěřil: „Mně se ten Václav líbil. I ti rytíři.“ Jeho kamarádovi Jakubu Jochovi se zase líbily, jak říkal, ty jarmarky a další srandy. Ve stánku ho zaujaly přívěsky. Jedním zakoupeným se pochlubil.

Soňa Marková z Moravské Třebové se vinobraní zúčastnila poprvé. Neskrývala radost. „Je to tady naprosto bezvadné. Nejvíc se mi líbil královský průvod. Ve škole učím historii, takže z toho mám silný dojem,“ usmívala se.

Alena Salašová z Lednice, která se na vinobraní vypravila s přáteli už pošesté, dokonce prohlásila: „Král byl boží, daleko lepší než loni.“
Nelze zapomenout na desítky skvělých skupin, souborů a dalších programových lákadel. Ale král byl jen jeden.